MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Başkan Çakır TRT Çukurova Radyosu canlı yayınına katıldı 30.06.2024 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır TRT Çukurova Radyosu’nda Muhammet Kalem’in balık çiftliklerine ilişkin sorularını yanıtladı. Programdan satır başları şöyle: 


Başkan Çakır TRT Çukurova Radyosu canlı yayınına katıldı

SORU: Balık çiftlikleri konusu yeniden gündeme geldi. Bu konuda neler söylersiniz? Gerekli mi?

- Biz kendi doğal dengemizi bozup sonra yerine koymaya çalışıyoruz. Doğalı korusak, ekosistemi bozmasak ne çiftliğe ihtiyaç kalır ne başka bir şeye

- Yanlış avlanmadan deniz kirliliğinden yeterli balık yetişmez oldu. Biz de denizleri kullanıp çiftliklerle balık yetiştirmeye çalışıyoruz. Balık çiftliği dünyada kullanılan bir yöntem. Tabi doğru planlanarak. Sonuçta bu kadar nüfus varsa balık çiftliğine ihtiyaç da var.

- Türkiye’nin 8 bin 500 kilometre kıyısı var. Balık çiftliklerini neden turizm alanlarına yapıyoruz?Mersin’in en temiz yeri Tisan’a Aydıncık’a yapıyoruz. Turizm potansiyelinin hızla arttığı kentimize yapılmasını doğru bulmadığımız gibi plansız etkin denetim yapılmayacak çiftliklere de karşıyız. 

- Balık çiftliklerinin de yöntem ve kuralları olmalı. Saygın güvenilir kurumların raporlarına uygun yapılmalı. Kıyıya zarar vermeyecek mesafede, akıntı ve rüzgar yönü doğru tespit edilmiş başta turizm olmak üzere sektörlerle çatışmayan, diğer sektörleri olumsuz etkilemeyen, denizi kirletmeyen ve ekosisteme zarar vermeyen planlamalar olmalı. 

- Çiftlik yoğunluğu da önemli. Aynı yerde yoğun çiftlik kurulursa uzmanlar denizi kirleteceğini söylüyor. 

SORU: Kuralına uygun yapılırsa zarardan ziyade fayda da sağlandığı söyleniyor. Bu noktada neler yapılabilir? Ne gibi denetim süreçlerinden geçmeli? Nelere dikkat etmeli?

- ÇED raporu önemli. Bu konuda çalışan üniversiteler, enstitüler var. İl Tarım Müdürlükleri ve Çevre Müdürlüklerinin de kontrolünde gidiyor ama biz yoğunluğun biraz fazla olduğunu düşünüyoruz. Daha önce de söylediğim gibi 8 bin 500 metre kıyı şeridimiz var. Turizm alanları dışında yatırım yapılabilir.

- Yatırım yaparken mutlaka denizden uzaklıkları ayarlıyorlardır. Biz MTSO olarak bu konunun iyi denetlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarım Müdürlüklerine Çevre Müdürlüklerine biz odalar üniversiteler olarak destek sağlayabiliriz. Kentimizde ODTÜ Deniz Bilimlerimiz var. Mersin Üniversitemiz var etkin kurumlardan yararlanılabilir. 

- Yoğunluk olmadıktan sonra yatırım yapılabilir ama turizm alanına istemiyoruz. Bunun doğru yönetilmesinin sağlanması gerekiyor. 

SORU: Üniversiteler var dediğiniz gibi nasıl birliktelik kurulabilir? 

- Biz MTSO olarak organize edebiliriz. Bu konuda üniversitelerimizle işbirliği içinde örneğin yatırımın nerelere yapılmasının uygun olabileceği konusunda rapor hazırlanmasını organize edebiliriz.

- MTSO olarak ekonominin çatı örgütü olarak yatırım isteriz ama herkesin, özellikle Mersinlilerin bilmesini isteriz ki Mersin iş dünyası ne pahasına olursa olsun yatırım istemiyor. Doğamıza, denize, insan sağlığına zarar verecek bir yatırım tarafı olamaz. 

- Bir tane Mersin var. kentimizi korumamız asli görevimiz. Doğru yatırımın her zaman yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz. 

SORU: Buradaki bir çevre sorunu sadece Mersin’i de etkilemiyor. Çevre herkesin. Eklemek istediğiniz var mı?

- Bir pandemi geçirdik doğanın, çevrenin insanın kıymetini öğrendik. O nedenle kendimizin ihtiyacı olduğu doğayı korumakla hepimiz mükellefiz. Doğru planlanırsa doğa hepimize yeter. Doğayı ihtiyacımız kadar kullanabilirsek hepimize yeter.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER