MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

MTSO 15 No’lu Meslek Komitesi Burhanettin Kocamaz’ı ziyaret etti 14.07.2017 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 15 No’lu Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri Meslek Komitesi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette ağırlıklı olarak, Yüksek Yapılar Yönetmeliği, 1/5.000’lik imar planı, raylı taşıma sistemi, Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ve çevresi, kıyı düzenlemeleri, alt belediye uygulamaları ve inşaat sektöründe yaşanan sorunlar görüşüldü.


MTSO 15 No’lu Meslek Komitesi Burhanettin Kocamaz’ı ziyaret etti

Ziyarete, MTSO Meclis ve 15 No’lu Meslek Komitesi Üyesi Sadık Çağatay Güneş, Komite Başkanı Selami Arıcı, Komite Başkan Yardımcısı Mustafa Torna, Komite Üyesi Enver Küçükalıç, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gubaroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkan Vekili Mustafa Solak katıldı. İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü ziyarette karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Ziyarette konuşan MTSO Meclis ve 15 No’lu Meslek Komitesi Üyesi Sadık Çağatay Güneş, kendilerini kabul ettikleri için Burhanettin Kocamaz’a teşekkür etti. İnşaatlarda en az bilinen konunun zemin olduğunu belirten Güneş, Mersin’de zemin taşıma kapasitesinin ortalama olarak 20 t/m2 civarında olduğunu, bu zeminlerin ise 13 katı güvenle taşıyabileceğini ve daha yüksek planlanan tüm projelerin mutlaka zemin iyileştirmesi yapması gerektiğini söyledi.

Yapı denetim firmalarının da sorunlar yaşadığını aktaran Güneş, “Bu konularda çözüm odaklı çalışmalar yapıyoruz. Yüksek Yapılar Yönetmeliği olmadan ruhsat alarak inşa edilen binaların daha sıkı denetlenmesi gerekiyor” dedi.

Öte yandan inşaatlarda, özellikle de yüksek yapılarda yapılan dış cephe giydirmelerinin projesiz, detaysız ve çok büyük alanlı cam ve alüminyum giydirmelerden kaynaklı hem güvenlik hem de enerji kayıplarının yaşandığını aktaran Güneş, cam ve alüminyum kaplama alanlarının sınırlanması gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra bazı müteahhitlerin geçmişte yaptıkları projelerin yapı kullanma belgesini almadan çok sayıda yeni projeler yaptıklarını ve vatandaşları mağdur ettiklerini anlattı. Müteahhitlik Belgesi almak için hiçbir ön koşul olmadığını da hatırlatan Güneş, inşaat yapmamış bir firmanın, çok kolay Müteahhitlik Belgesi aldığını ve sınırsız yükseklikte bina yapabildiğini söyledi. Güneş, bu konunun da değerlendirilmesi gerektiğini ve ilk kez inşaat yapacaklara kat sınırlaması getirilerek deneyim kazandıkça yapı yüksekliğinin artırılması gerektiğini söyledi. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ve çevresini de Kent Meydanı olarak görmek istediklerini belirten Güneş,  gereken her türlü desteği vereceklerinin altınız çizdi. Ayrıca Çağatay Güneş, komite olarak yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi aktardı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.  1/100.000’lik imar planıyla ilgili itirazların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelendiğini aktaran Kocamaz, bu yüzden 1/5.000’lik imar planını kamuoyuna aktarmalarının doğru olmayacağını söyledi. Bakanlığın onayıyla birlikte bütün paydaşlarla, belediye başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve kamuoyuyla paylaşacaklarının altını çizen Kocamaz, “Artık işin sonuna yaklaştığımızı düşünüyoruz. Bu konudaki görüşleriniz bizim için önemlidir. Bu yüzden ziyaretiniz oldukça memnun etti. Proje çalışmalarında tüm paydaşlara açığız ve desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Kocamaz, imar planını tüm talepleri karşılayacak şekilde uzun vadeli olarak tek seferde yapmak istediklerini dile getirdi. Ayrıca Monoray Projesi hakkında da bilgi aktaran Kocamaz, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmadığını ve bakanlığın talep ettiği şekilde tekrardan hazırlayacaklarını kaydetti.Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER