MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Üyeliğin Askıdan Faale Dönmesi


5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ve Oda Muamelat Yönetmeliğinin 14. maddesine göre, her yılın Ocak ayında; içinde bulunulan yıldan önceki ikinci yılın Ocak ayının ilk gününden güncelleştirme işleminin yapılacağı ana kadar adres ve durumları tespit edilemeyenler ile bu süre zarfında tahakkuk eden aidat borçlarından en az bir taksitini ödemeyenlerin üyeliği yönetim kurulu kararıyla "askıya" alınır.

  • Üyeliğin askıya alınması, üyelerin isimlerinin meslek grupları ve seçmen listelerinden silinmesini ve bu üyelerin aidat tahakkuklarının durdurulmasını kapsar.

Aidat borçlarının ödenmemesi nedeniyle üyeliği askıya alınanlardan, aidat borçlarının tamamını ödeyenlerin üyeliği, yönetim kurulu kararıyla askıdan indirilir ve bu üyelerin isimleri meslek grupları ve seçmen listelerine dahil edilerek aidat tahakkukları yeniden başlatılır.

Adres ve durumunun tespit edilememesi nedeniyle üyeliği askıya alınanlardan, adres ve durumlarını bildirenlerin üyeliği yönetim kurulu kararıyla askıdan indirilir ve bu üyelerin isimleri meslek gruplarına dahil edilerek aidat tahakkukları yeniden başlatılır. Ancak bunlar, aidat borçlarının tamamını ödemedikçe seçmen listelerine dahil edilmez.

Aidat borçlarınızı Odamıza gelmeden https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp linkinden uzaktan ödeyebilirsiniz veya varsa, Akbank ya da Halkbank’ta bulunan hesaplarınıza internet bankacılığından erişip ödemeler kısmından aidat ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Ödemelerinizi takiben ekte bulunan Askıdan Faale Dönen Üye Bilgi Güncelle Formu’nu  [email protected]  adresine e-posta olarak göndermenizgereklidir.

 

Yönetim Kurulu kararı ile askıdan indirilen üyelerin durumu Üye Hizmetleri tarafından ilgili veri tabanına girilerek “faal” hale getirilir.

 

EK:


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER