MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Meslek Grupları, NACE Faaliyet Kodları Listesi veya Değişiklik Talebi Hk.Bilgi


Odamıza yeni üye kaydı yapılırken, Odalarda Mesleklerin Gruplandırılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre meslek grubu belirlenir. Meslek grubu belirlenmesinde üyenin Ticaret Sicil Müdürlüğüne beyan ettiği ve fiilen yapacağı iştigal konusu esas alınır. Esas iştigal konusuna göre yönetmelik ekindeki rehbere göre faaliyet kodu tespit edilerek ilgili meslek grubuna kaydı yapılır. Faaliyet kodu, Avrupa Birliğinde ekonomik faaliyetlerin istatistiksel olarak sınıflandırılmasını sağlayan 6’lı NACE kodları temel alınarak belirlenmektedir. Üyenin kaydının yapıldığı meslek grubu ve faaliyet kodu yazılı olarak tebliğ edilir. Üye tebliğ edilen faaliyet koduna tebellüğ tarihinden itibaren on gün içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yazılı itiraz edebilir. Meslek grubunu belirleyen nace kodları ile ilgili odamız üye hizmetleri biriminden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Talep edilen Ana Nace Koda ait iş konusunun şirket ise; ana sözleşmede, şahıs ise; tescilli iş konusunda yer alması ve bu faaliyet kodunun vergi levhasına işlenmiş olması gerekmektedir. Değişiklik taleplerinin aşağıda örneği bulunan dilekçe ve ekinde vergi levhası ile üye hizmetlerine ibraz edilmesi gerekmektedir. Ana Nace Kodu değişiklik talepleri Yönetim Kurulu Kararı ile gerçekleşmektedir.
  • Şirketler için; firmanın birden fazla faaliyet kodu var ise bu kodlar vergi dairesine EK NACE KODU olarak işlenmesi gerekmektedir. Ek nace kodu talebiniz, aşağıda örneği bulunan dilekçe ve ekinde vergi dairesi mükellef bilgileri bildirim formu ( Elektronik Yoklama Fişi) fotokopisinin üye hizmetleri birimine ibraz edilmesiyle an itibariyle işlenmektedir.  (not: en fazla 4 adet ek nace kodu girişi yapılabilmektedir.)

 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER