MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Sertifikalı Dış Ticaret Eğitimi için ilk ders zili çaldı  14.03.2024 tarihinde yayınlandı

Mersin’in dış ticaretteki gücünü artırmak adına Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), MTSO eğitim ve Kalkınma Vakfı ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) organizasyonunda düzenlenen Sertifikalı Dış Ticaret Eğitim Programı kapsamında ilk ders zili çaldı. Mersin Üniversitesi, Çağ, Toros ve Tarsus Üniversitesi işbirliğinde düzenlenecek eğitimler 31 Mayıs’ta sona erecek. 


Sertifikalı Dış Ticaret Eğitimi için ilk ders zili çaldı 

Sertifikalı Dış Ticaret Eğitimi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ilk ders ile başladı. MTSO ve AKİB hizmet binalarında gerçekleştirilecek eğitimlerde yaklaşık 30 kursiyer 152 saat Mersin’deki üniversitelerin akademisyenlerinden ders alacak. Kursa katılmaya hak kazanan kursiyerler eğitim sonunda derslerin en az yüzde 70’ine devam etmeleri halinde katılım belgesi, kurs sonunda yapılacak sınavda başarı gösterenler ise sertifika almaya hak kazanacak. 

Çakır: “Eğitim sonrası da yanınızda olacağız”
Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, kurumların işbirliği içinde gerçekleştirdiği, önemsedikleri bir proje olduğunu söyledi. Bu eğitim programı sonunda elde edilecek başarının bundan sonra devam edecek eğitimlere örnek olacağına işaret eden Çakır, program tamamlandığında da kursiyerleri yalnız bırakmayıp işe yerleştirilmeleri konusunda takipçi olacaklarını söyledi. Türkiye’nin de Mersin ekonomisinin de daha hızlı büyümesi için dış ticaretin gelişmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdiği konuşmasını kendi firmasından verdiği örneklerle sürdüren Çakır şöyle konuştu: 
“Biz de firma olarak yalnızca yurtiçinde satış yaparak büyüyemeyeceğimizi görerek 30 yıl önce dış ticarete başlama kararı aldık. Yola çıktığımızda olumsuzluklarla da karşılaştık ama pes etmedik ve bugün geldiğimiz noktada başardık. Siz de yapamam demeyin. Yanınızda bu kadar destek varken iyi değerlendirin. Dış ticaretin ülkeye döviz kazandırmasıyla sizlere sağlayacağı manevi haz yanında birer dünya vatandaşına dönüşmenize yardımcı olacağını da unutmayın.”

Erkan: “Bu programı bitiren kursiyerler firmalara büyük destek sağlayacak”
AKİB Genel Sekreteri Mehmet Ali Erkan sözlerine dış ticaret kökenli bir bürokrat geçmişi bulunduğunu belirterek başladı. Yıllar öncesinde dış ticaretin bir meslek olarak öne çıkması gerektiğini söylediklerinde bugünkü kadar karşılık bulmadığını kaydeden Erkan, “Bugün artık bir devlet politikası olarak da önem veriliyor. Bu çaba çerçevesinde ihracatçılarımıza daha kalifiye, yetişmiş eleman sunulması için çalışma yapılması gereğinden hareket ettik ve MTSO ile güzel bir işbirliği geliştirdik. Eğitim, akademik bir süreç. Bu nedenle kentimizdeki 4 üniversitemizle de işbirliği bizim için önemliydi. Programda oldukça önemli konular var. Bu programı tamamlayan kursiyerlerimizin firmalara büyük destek sağlayacağını düşünüyor, başarılar diliyorum” dedi. 

Özgüven: “Sektörün kalifiye personel ihtiyacına çare olacak bir eğitim”
MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yavuz Özgüven de Türkiye’nin artan stratejik önemiyle birlikte dış ticarette artan gücüne değindi. Mal ve hizmet hareketlerinin yoğunlaşmasıyla bu alanda talep edilen yetişmiş işgücü ihtiyacının da daha çok hissedildiğini kaydeden Özgüven, “Bu program çerçevesinde talepleri göz önünde bulundurup ulaştırma, lojistik, gümrük ve daha pek çok alt branşta eğitimler verilecek. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. 
 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER