MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Sadiye Köyü Sosyal Tesisi törenle açıldı  07.10.2023 tarihinde yayınlandı

Kırsala Dönüşü Destekleme Projesi kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Toroslar Belediyesi ve Sadiye Muhtarlığı işbirliğinde hazırlanan ‘Yeniden Köy Projesi’ çerçevesinde Sadiye Köyü Okulu düzenlenerek Sosyal Tesise dönüştürüldü. Tesisin açılışında yöre halkına seslenen MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, “Sizlerin çalışkanlığı ve aktif kullanımı, bizlerin desteğiyle burayı hep birlikte örnek, pilot bir tesis haline getirelim ki kırsalda diğer bölgelere de aktarabilelim” dedi.


Sadiye Köyü Sosyal Tesisi törenle açıldı 

Sadiye Köyü Sosyal Tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa MTSO Yönetim Kurul Başkanı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bucuge, Meclis Üyesi Cihan Hazar, Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Uluslararası Kafkas Derneği Başkanı, Oğuz Berk, Sadiye Mahalle Muhtarı Mutlu Özdemir ve yöre halkı katıldı. Mahallenin tarihinin anlatıldığı mini bir müzeye de dönüştürülen tesisin dış cephesi ise Mersinli Ünlü Ressam Nazife Hazar’ın Kafkas kültürünü yansıtan resimleriyle süslendi. 

Çakır: “Birlikte başaracağız”
Açılışta söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, köyden kente göçün çok arttığını hatırlatarak, “Artık kentten köye dönmeliyiz. Bu beklentinin başlangıcı olabilecek bir proje olması nedeniyle açılışını yaptığımız tesisi çok önemsiyorum” dedi. Sonuç alınabilmesi için tesisin aktif kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan Çakır, şunları söyledi:
“Burada güzel üretim alanları yapıldığında, yapılan işlerin satılıp paraya döndüğü görüldüğünde yöreye talep de artacaktır. Burası bir Çerkez köyü. Çerkezlerin çalışkanlığını, disiplinini bilmeyen yok. Sizin bu özelliğiniz, bizlerin de desteği ile birleştiğinde çok daha güzel çalışmalara imza atılacağını biliyorum. Bunu hep birlikte başaralım. Emeği geçenleri kutluyorum.”
Toroslar Belediye Başkan Atsız Afşin Yılmaz da birlik ve beraberliği vurgulayarak, “Aradığımız tam da bu. Birlik ve beraberlik. Burada yapılanların yarısı bizdense yarısı köylümüzdendir. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Mahalle Muhtarı Mutlu Özdemir, mahallenin tarihçesi hakkında kısa bilgi aktarırken Uluslararası Kafkas Derneği Başkanı Oğuz Berk, “Burada kültürümüzün yaşadığı bir köy var. Tüm hemşerilerimiz burada el ele daha iyisini yapma yarışında olursa köyümüz daha da kalkınacaktır. Herkesi kutluyorum” dedi. 
Konuşmalar sonrasında açılış kurdelesinin kesilmesiyle tesis hizmete açıldı. Açılışta günün anısına Çakır ve protokole birer plaket de verildi. Başkan Çakır tesisi gezmesi sonrası mahalle halkıyla sohbet ederek köydeki çalışmalar hakkında bilgi de aldı. 
 
 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER