MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

MTSO, Kentsel Dönüşüm Çalıştayına hazırlanıyor  04.04.2024 tarihinde yayınlandı

MTSO Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu, Mayıs ayında kentteki yapı stoğunun güçlendirilip deprem riskinin en aza indirilmesine katkı sunacak, bilimsel yöntemlerin tartışılacağı ‘Mersin Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’na hazırlanıyor.


MTSO, Kentsel Dönüşüm Çalıştayına hazırlanıyor 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 14 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat, 15 No’lu Mühendislik ve Mimarlık, 16 No’lu İnşaat Malzemeleri Üretimi ve Ticareti, 39 No’lu Emlak ve Destek Faaliyetleriyle 40 No’lu Genel İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Üyelerinden oluşan MTSO Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu faaliyetlerini sürdürüyor. Mersin’in kentsel dönüşümüne ışık tutması adına İstanbul’a giderek uygulamaları yerinde inceleyen Çalışma Grubu Üyeleri, düzenledikleri toplantıyla hazırladıkları gözlem sonuç raporundaki tespitleri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır’la paylaştı. 
Mersin’in en büyük sıkıntısının sahil bandının önemli bölümündeki zemin sıvılaşması ve 1999 yılı öncesi binaların büyük kısmının riskli yapı sınıfında olduğuna dikkat çekilen toplantıda çalışmalara pilot bölge olarak Mezitli ve Yenişehir’den başlanabileceği önerisi getirildi. Toplantıda İstanbul’da uygulanan yöntemleri aktaran Çalışma Grubu Üyeleri, dönüşüm sırasında her belediyenin kat maliklerini ikna etmek için farklı yöntemler uyguladığına değindi. Kimi binanın yıkılması kiminin güçlendirilmesi gerekeceğinden Mersin özelinde de farklı uygulamalar geliştirilmesi gerektiği ifade edilen toplantıda en verimli sonucun belediyelerin, müteahhitlerin ve kat maliklerinin ikna olacağı ortak bir paydada buluşması halinde alınabileceği vurgulandı. Kentin olası depremlere hazır hale getirilmesinin önemine dikkat çekilerek çalışmalara vakit kaybedilmeden başlanması gerektiği ifade edildi. 
Mezitli ve Yenişehir’de deprem sonrası riskli bina tespitinin büyük ölçüde yapıldığı, imar çalışmalarının da diğer ilçelere oranla daha hazır olduğu ifade edilerek ilgili belediyelere pilot bölge olma önerisi götürülmesi kararlaştırıldı. Kentsel dönüşüm konusunda belediyelerin tek başına başarıya ulaşma ihtimali bulunmadığı da belirtilen toplantıda belediyelerin, MTSO ve ilgili meslek odalarının,  özel sektörün işbirliği içinde hareket etmesi gerektiği ifade edildi. 
Uygulamaları yerinde görmesi sonrasında geniş katılımlı bir Kentsel Dönüşüm Çalıştayı düzenlemeye hazırlanan MTSO Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu, bu çalıştay sonrası oluşacak raporu belediye başkanlarına sunacak. 
 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER