MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersinli sanayici sorunlarını masaya yatırdı 30.04.2016 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Avrupa İşletmeler Ağı Projesi Kapsamında ‘Mersin Sanayisi Gelecek Vizyonunda Sorunlar, Çözümler ve Eylem Planı Arama Konferansı’ düzenlendi. Hedef orta, küçük ya da büyük sanayi işletmelerinde yaşanan yerel sorunları tespit ederek yerel çözümler üretebilmek. Ortaya çıkan sonuçlarla Mersin Sanayi Strateji Belgesi’ni oluşturabilmek.


Mersinli sanayici sorunlarını masaya yatırdı

Konferansta söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yeni bir ekonomi dünyasının doğduğuna dikkat çekerek yeni bir sanayi devremi geldiğini ve Mersinli sanayicilerin bu devrime hazırlanması gerektiğini anlattı. 21. yüzyılın sanayideki tüm gecikmeleri telafi edecek yeni fırsatlar sunduğunu vurgulayan Aşut, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini dile getirdi.

Mersinli sanayiciler, kamu kurum temsilcileri ve akademisyenler Sanayi Arama Konferansı’nda buluştu. Konferansta oluşturulan yuvarlak masalarda sektörlerini ilgilendiren kamu kurum, kuruluş temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelen sanayiciler sorunlarını tespit etti. Ardından her grup kendi çözüm önerilerini belirledi. Tüm gün devam eden toplantı sonunda tespit edilen sorunlar ve geliştirilen çözüm önerileri tüm katılımcılarla paylaşıldı. Önümüzdeki süreçte sorunlar ve çözüm önerlerinden oluşan sonuç raporu sanayicilerle paylaşılarak çözümler noktasında çalışma başlatılacak.

 

Aşut: “Ar-ge ve teknoloji ile geç tanıştık”

Konferansın açılış konuşmasını yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut,  sanayinin hem ülke hem de Mersin’in omurga sektörlerinden olduğunu belirtti. Gerek sağladığı istihdam, gerek ihracat odaklı olup ülkeye döviz sağlaması gerekse tetiklediği yüzlerce yan sektörle sanayinin önemli bir katma değer olduğuna dikkat çeken Aşut şunları söyledi:

“80’li yılların başına kadar ihracatımızın yüzde 90’ı tarım ürünleriyken bugün ihracatımızın yüzde 90’ı sanayi ürünleridir ve bu bir toplum için olağan üstü sıçramadır. Ancak, 80’li yıllarda sanayi yarışına aynı anda ve aynı seviyede başladığımız Güney Kore gibi bazı ülkeler bugün sanayide, teknolojide bir dünya devi haline gelirken, biz ne yazık ki bu hızda bir başarı gösteremedik. Bunun altındaki nedenleri ise o dönemlerde araştırma ihtiyacı göstermedik. Çünkü kendi sorunlarımızı çözebilen bir toplum ve böyle bir ortak akıl kültürü yoktu. Ar-ge ile markalaşma ile yüksek teknolojiye geçişle yenilikçilik, patent ve kalite kavramları ile çok geç tanıştık. Bir masada oturup ortak akıl aramayı yeni yeni öğrendik. Meğer tüm sorunların cevabı buradaymış.”

 

“Mersin Sanayi Strateji Belgesi oluşacak”

Arama Konferansı ile sanayicinin bir masa etrafında toplanıp ortak sorunlarını tespit etmek için çalıştığına değinen Şerafettin Aşut, katılımcıların tespit edeceği sorunlar, getireceği çözümler, ortaya atacağı alternatif düşünceler ve vizyonun Mersin sanayisinin sıçrama tahtası olacağına inandığını söyledi. Ortak akıl ve birlikteliğin, var olan sorunların tespit ve çözümünde hem de geleceğe ait sanayi politikalarının ve Mersin Sanayi Strateji Belgesi’nin ortaya çıkmasında çok önemli olduğunu vurgulayan Aşut şöyle konuştu:

“Bu konferansın sonuç raporu, Kalkınma Ajansımızın vereceği desteklerin daha etkin, daha gerçekçi ve sektörü daha motive edici olmasının temel alt yapısı olacaktır. Sorunlar bizim. O halde çözümler de bizim olmalıdır. Hiç kimse bizim derdimizi, bizden daha iyi anlayamaz.

Bundan dolayı sanayimiz ile ilgili bu yerel sorunlara bulacağımız yerel akıl ve yerel çözümler, özellikle, kendi iç dinamiklerimizin olaya odaklanması, daha ayağı yere basan,  daha gerçekçi sorunlar ve çözümler reçetesi ortaya çıkartacaktır. Buraya ne suçlu aramaya geldik,  ne de birilerini veya birbirimizi eleştirmeye geldik. Tek hedefimiz ortak akıl yaratmak, Mersin sanayisi önündeki engelleri kaldırmak.”

 

“Hepimiz kendi penceremizden sorunları anlatmalıyız”

Arama Konferansı ile kentin istihdamına, refahına katkı koyan sanayicilerin bir araya geldiğini belirten Aşut, kendi penceresinden bir diğerinin göremediği sorunları konuşma fırsatı bulduğunu dile getirdi.  Aşut, “Özgürce yapılacak tecrübe paylaşımı ve birlikte hareket etmezsek 21. yüzyılın değişen ve dönüşen ekonomisinde gittikçe acımasız bir rekabet içine giren bu ekonomide ayakta durma şansımız kalmayacaktır” dedi.

Yeni bir ekonomi dünyasının doğduğunu, yeni bir sanayi devrimi geldiğini vurgulayan Şerafettin Aşut konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugünün sanayisi bizi belki bir 10 yıl daha idare edebilir ama daha sonrası inanın yok. Yeni bir ekonomi dünyası doğuyor,  yeni bir sanayi devrimi geliyor. Ancak, 21. yüzyıl bize tüm gecikmelerimizi telafi edecek yeni fırsatlar da sunuyor. İşte Endüstri 4.0 denen yeni sanayi devrimi. İşte merkezinde internet olan, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu yeni bir dünya. Ya bu sürece ve çağa, sorunlarımızı aşarak uyum sağlayacağız ve ayakta kalacağız ya da 80 öncesinde olduğu gibi sadece tarım toplumuna, sanayi entegrasyonu olmayan bir tarım toplumuna geri döneceğiz. Nüfusu yakın zamanda 100 milyona yaklaşacak olan bir toplumu böylesi bir ekonomi ile geleceğe nasıl taşıyacağımızı sormak bile istemiyorum. Çünkü bunun sanayi olmadan,  yüksek teknolojili bir üretim olmadan, bilgi ve iletişim teknolojilerini sanayiye entegre etmeden, doğru bir mesleki eğitim ve doğru yetişen yeni bir insan kaynağı olmadan olamayacağını biliyoruz.”

 

“Kentin sanayisinin gelişmesinde ciddi adımlar attık”

Kentin sanayisinin gelişimine ve kalitesinin artmasına yönelik ciddi adımlar attıklarını vurgulayan Şerafettin Aşut, bunu tüm kent dinamikleriyle birlikte yaptıklarını söyledi. Tırmıl Sanayi Sitesi’nde yer alan MTSO Tedarik Zinciri Akredite Test ve Ar-Ge Laboratuvarı’nın sanayiciye gerek test laboratuvarı olarak gerekse üç boyutlu yazıcı imkanı ile tersine mühendisliğin yapıldığı önemli bir hizmet sunduğuna dikkat çeken Aşut sözlerini şöyle tamamladı:

“Yakında Mesleki Yeterlik Akreditasyonu da alacak olan Odamız, sanayi için zorunlu olan meslek dallarına bu hizmeti kendisi vermeye başlayacaktır. Üretim kadar, bir malı satabilmenin, ihraç edebilmenin önemini biliyoruz. Bu anlamda; MTSO olarak Adana ve Tarsus Odalarımızı da yanımıza alarak, firmalarımızın dış pazarlarda daha rekabetçi, risk almadan, daha güvenle iş yapmalarını sağlayacak olan Ticari İstihbarat ve Bilgi Merkezimiz yakında hizmetinizde olacak. Bunlar Odamızın projesi olsa da; aslında bir ortak aklın ürünüdür. Aynı şekilde, sanayi yol haritamız için Arama Konferansının sonuç raporu da önemli bir basamak olacaktır.”

 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER