MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Liseli gençlerin bilime ilgisi artıyor 31.05.2016 tarihinde yayınlandı

Kadri Şaman MTSO Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri TÜBİTAK destekli 4006 Bilim Fuarı’nda projelerini sergiledi. Gıda sektöründen yenilenebilir enerjiye, yazılımdan elektrik elektroniğe kadar çok çeşitli alanda yıl boyunca hazırlanan 32 proje, ziyaretçilerden tam not aldı.


Liseli gençlerin bilime ilgisi artıyor

Kadri Şaman MTSO Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği Fuarı düzenlendi. Fuarın açılışına Mersin Milli Eğitim İlçe Müdürü Mehmet Badas, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı İbrahim Kiper, MTSO yetkilileri ile eğitmenler katıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan Kadri Şaman MTSO Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nural Geyik, fuarın bu yıl ikincisini düzenlediklerini söyledi. Yıl boyunca danışman öğretmenlerle birlikte öğrencilerin hayallerini önce teoriye döktüklerini, ardından da pratiğe yansıtmaya çalıştıklarını kaydeden Geyik, “Bundan sonraki aşamada hedefimiz hayatımızı kolaylaştıracak ürünlerin ortaya çıkarılması” dedi.
Geçtiğimiz günlerde Mersin Üniversitesi TÜBİTAK Şöleni yapıldığını hatırlatan Geyik, bu şölene Türkiye çapındaki üniversiteler, kurum ve kuruluşların katıldığını söyledi. “Bizim okulumuzdan da bir projemiz bu şölene katıldı” diyen Geyik, tüm Türkiye’de ilk 30 proje arasına seçildiklerini söyledi. Okul olarak AB projelerine özel ilgi gösterdiklerini ve diğer okullara da bu konuda yardımcı olduklarını ifade eden Geyik, ayrıca edebiyat ve spor alanında düzenlenen çeşitli etkinliklerde de dereceye girerek bilimin yanı sıra farklı alanlarda da başarılara imza attıklarını vurguladı. Konuşmanın ardından tören, danışman öğretmenlere plaket verilmesi ve fuar alanının ziyaret edilerek projeler hakkında bilgi alınması ile sona erdi.
9, 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinin katıldığı fuarda 16 danışman öğretmen görev aldı. Öğrenciler projelerini geliştirerek bundan sonraki aşamada gelecek yıl TÜBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışmasına katılmayı hedefliyor.

 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER