MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Gümrük sektörü kalifiye personel için Eğitim ve Kalkınma Vakfı ile işbirliği yaptı 06.02.2024 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) desteğiyle 18 No'lu Gümrük Müşavirliği Hizmetleri Meslek Komitesi, sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak adına MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı ile işbirliğine giderek ‘Gümrük Sektörü Eğitimi’ düzenliyor. 


Gümrük sektörü kalifiye personel için Eğitim ve Kalkınma Vakfı ile işbirliği yaptı

Gümrük sektöründe çalışmak, kariyer hedefinde gümrük müşaviri olmak ve kendini geliştirmek isteyenler için ‘Gümrük Sektörü Eğitimi’ düzenleniyor. Eğitimin ilk gününde kursiyerleri MTSO 18 No’lu Gümrük Müşavirliği Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Serhan Koylan, Meclis Üyeleri Zeki Şan ve Cengizhan Küçükgerger, MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Tamer Güner de yalnız bırakmadı. 5-27 Şubat 2024 günleri arasında düzenlenecek eğitim hafta içi her gün 17.00 – 19.00 saatleri arasında gerçekleşecek. 25 kişinin katıldığı eğitimin ilk haftasında Tarsus Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nden Doç. Dr. Sami Süygün temel dış ticaret eğitimi verirken, ikinci ve üçüncü haftasında Gümrük Müşaviri Ömer Ünal; uygulamalı beyanname yazma, otomasyon ve meslek derslerini anlatacak. Eğitimin son haftası Komite Üyeleri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla uygulamalı olarak gerçekleştirilecek vaka analizleri, tecrübe paylaşımları, sektörde yaşanabilecek muhtemel sorunlara sunulacak çözüm önerileriyle son bulacak. 

Güner: “Sırada dış ticaret eğitimi var”
Eğitimin başlangıcında konuşan MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Tamer Güner, Vakıf olarak gelen taleplerle birlikte dış ticaret kenti Mersin’in bu alandaki gücünü artırmak adına sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacak eğitimlere destek verdiklerini söyledi. Mevcut eğitimin içeriği hakkında yaptığı bilgilendirme sonrası Güner, Gümrük Sektör Eğitimi’nin yanı sıra Mart ayında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı organizasyonunda; Mersin, Tarsus, Çağ ve Toros Üniversitesi işbirliğinde başlayacak olan ‘Dış Ticaret Eğitimi’nin kayıtlarının açıldığını da hatırlattı. Toplamda 3 ay 152 saat sürecek kapsamlı bir eğitim gerçekleşeceğini bildiren Güner sözlerini, “Eğitimlerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarınızdan Vakfımızı takip edebilirsiniz” diye tamamladı. 

Şan: “Eğitimlerimiz devam edecek”
Komite olarak geçmiş dönemlerde de çeşitli eğitim çalışmaları yürüttüklerini kaydeden MTSO 18 No’lu Gümrük Müşavirliği Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Zeki Şan, “Amacımız bir taraftan gençlerimize meslek edindirirken diğer taraftan sektörümüzün kalifiye eleman ihtiyacına çözüm sunmak” diye konuştu. Mersin’de faaliyet gösteren üniversitelerle işbirliği içinde dış ticaret kenti Mersin’in bu alandaki potansiyelini geliştirmeye yönelik projeler geliştirdiklerini vurgulayan Şan, gelecek taleplerle birlikte bu tarz eğitimlere devam edeceklerini söyledi.


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER