MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mısır Üretici Kayıt Sistemi Bilgi Notu 17.02.2016 tarihinde yayınlandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 'dan aldığımız 11.02.2016 tarih ve 0412/3108 sayılı yazıda, T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan aldıkları yazıya atıfla , Mısır İhracat ve İthalat İdaresi bünyesinde oluşturulan kayıt sistemi hakkındaki güncel bilgiler "Mısır Üretici Kayıt Sistemi Bilgi Notu" başlığıyla paylaşılmıştır.


Mısır Üretici Kayıt Sistemi Bilgi Notu

Yazıda, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın konu hakkında son olarak 16.01.2016 tarihli 2016/43 sayılı kararını yayımladığı ve bu karar çerçevesinde söz konusu uygulamanın 16.03.2016 tarihinde yürürlüğe gireceği , uygulama kapsamına giren ürünlere ait GTIP listelerinin de söz konusu kararın ekinde yer aldığı vurgulanmıştır.

Ayrıca, Ekonomi Bakanlığı'nın söz konusu uygulamayı yakından takip ettiği, karşılaşılan sıkıntıların ortadan kaldırabilmesini teminen çalışmaların sürdürüldüğü, ihracatçılarımızın da yaşadıkları sorunları Bakanlığa iletmelerinin uygulamanın izlenmesi ve bilgi paylaşımının eksiksiz olması açısından önemli olduğu belirtilmiştir.

Diğer taraftan, konunun bir tür pazara giriş engeli olması nedeni ile ihracatçılarımızın karşılaştıkları sorunları, Pazara Giriş Engelleri Çalışma Grubuna ait olan [email protected] e-posta adresine iletmelerinin uygun olacağı ifade edilmiştir.

Uygulama hakkında açıklayıcı bilgiler içeren Bakanlık yazısı (Ek-1) ve bahsi geçen uygulama ve Karar ile ilgili Ekonomi Bakanlığı Kahire Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan 07.02.2016 tarihli bilgi notu (Ek-2) aşağıdaki bağlantılarda yer almakta olup;Üyelerimizin Mısır’ın bu uygulamasına ilişkin deneyimlerini düzenli olarak Bakanlığa iletilmek üzere TOBB'un [email protected] adresine iletmeleri beklenmektedir.

EKLERİ:

1- Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazı ( 8 sayfa ) 
2- Ekonomi Bakanlığı Kahire Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan bilgi notu (20 sayfa)

 

 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER