MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 14.06.2024 tarihinde yayınlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde karbon salınımı ile ilgili mevcut durum analizi yapılarak bu analizler sonucunda "Mersin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı(SECAP) hazırlanmıştır. SECAP ile hem karbon salınımını azaltma hem de iklim değişikliğine uyum kapasitesinin artırılması hedeflenmiştir.


Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı'ndan gelen yazıda, Dünyadaki sıcaklık, yağış rüzgar ve diğer meteorolojik koşulların uzun süreli değişimleri olarak tanımlanan iklim değişikliğinin küresel boyuttaki etkilerinden en çok bölgesel ve kentsel alanların etkileneceği, bölgesel ve kentsel alanların da iklim değişikliğini hızlandırıcı bir etkiyse sebep olduğu saptanmıştır. Bu nedenle bölgesel ve kentsel alanların iklim değişikliği etkilerini ve iklim değişikliğinden etkilenebilirliğini azaltmak için uyum ve azaltım çalışmaları yapılmaktadır. Kentlerde yerel yönetimler, bölgelerinde sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik uyum ve azaltım aksiyonlarını uygulayabilmeleri ve kentlerin iklim değişikliği ile mücadelenin planlı vedevamlılığını sağlayacak şekilde çalışmaları için "Sürdürlebilir Enerji ve İklim Eylem Planı(SECAP)" hazırlmaaktadır.

Bu kapsamda Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı'da Mersin Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde; sera gazı emisyonuna neden olan başlıcakaynakların emizyon envanterlerinin belirlenmesi, mevcut durum senaryosunun ortaya konması, belirlenen hedeflere yönelik sera gazı emizyon miktarının hesaplanması ve uyum önlemlerinin belirlenmesi çalışmaları tamamlanarak tüm bu değerlendirmeler ışığında "Mersin Sürdürülebilr Enerji ve İklim Eylem Planı(SECAP)" hazırlanmış olup 13.05.2024 tarih ve 165 sayılı Mersin Büyükşehir Beledisi Meclis kararı ile onaylanmıştır. Hazırlanan plan ile hem kent bünyesinde sera gazı emisyonlarının azaltımına hem de kentin iklim değişikliğine uyum kapasitesinin artırılmasına yönelik belirlenmiş ve "https://www.mersin.bel.tr/dokumanlar/mersin-surdurulebilir-enerji-ve-iklim-eylem-plani-secap-661869947"  web adresi ile paylaşıma dunulmuştur.

Tüm üyelerimize duyurulur.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER