MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Seçim sonrası oluşan iyimser hava kentimizin itici gücü olacaktır… 29.04.2019 tarihinde yayınlandı

Yerel seçim sonuçları belli olduktan sonra MTSO olarak yaptığımız açıklamada demokraside kaybeden olmaz demiştik. Gerçekten özellikle Mersin’de seçimlerin yüksek katılımlı ve sorun yaşanmadan, demokratik bir olgunlukla geçmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bundan daha da mutlu olduğumuz konu ise, seçimlerden sonra göreve başlayan Belediye Başkanlarımızın ilk günden itibaren kente hizmet verme anlamında siyaset üstü bir şekilde davranarak iş birliği ve uyum içinde çalışacaklarını açıklamış olmalarıdır. Seçim sonrası mazbatalar alındıktan sonra yaptığımız ziyaretlerde de belediye başkanlarımızdaki bu samimi iradeyi gördük. Mersin için hangi partinin kazandığı belediye olursa olsun tüm belediye başkanlarımızın içten ve samimi şekilde bölgeleri ve Mersin adına uyum içinde, birbirlerine zorluk çıkartmadan, aksine birbirlerinin önünü açarak çalışacaklarını ifade etmeleri bizleri heyecanlandırmış ve motive etmiştir. Çünkü önü açılan aslında Mersin’dir, hizmet bekleyen Mersinlilerdir.


Seçim sonrası oluşan iyimser hava kentimizin itici gücü olacaktır…

Meclis Üyeleri, belediyelerle bir bütündür
Ancak, kente hizmetin kesilmemesi adına en az Başkanlar kadar sorumluluk alan bir kesim daha var. O da, Belediye Meclisleridir. Meclis Üyeleri Belediye ile bir bütündür, ayrışamazlar. Hangi siyasi partinin mensubu olurlarsa olsunlar, Meclis Üyeleri Mecliste kent adına bulunmaktadırlar ve siyaseten değil, hizmet odaklı davranmak zorundadırlar. Seçilen birçok Meclis Üyesi ile yaptığımız görüşmelerde de bu samimi irade ve içten niyeti görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Meclis Üyelerinin de Belediye başkanları ile uyum içinde çalışacaklarına, Mersin’in çözüm bekleyen sorunlarına destek olacaklarına inanıyoruz.  Unutulmasın ki, tüm Mersin bu süreci yakinen takip etmektedir. Sırf muhalefet olsun diye engel çıkaran bir Belediye Meclisi toplumun sevgi ve saygısını kaybedecektir. Her Meclis Üyesi o makamlarda bir Mersin evladı olarak önce Mersin için vardır. Kentin menfaatleri için iş birliği içinde çalışan bir Meclis gerçekten kentin kaderini değiştirebilir. Biz Mersin iş dünyası olarak, siyaset üstü bir konumda olan bir camia olarak Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere, her belediyemizin yanında olacağız, destek vereceğiz. Tüm Mersin Belediye Meclislerinde uyum ve uzlaşma beklemektedir. Mersin’in kısır çekişmelere, engelleyici muhalefetlere değil, projelerin önünü açacak olan katkılara ihtiyacı vardır. Meclisler bu anlamda Mersin sevgisinin sözde değil, özde gösterildiği yerler olacaktır.

Mersin uzun zamandan sonra uyum ve dostluk içindedir
MTSO olarak seçimlerden önce tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirmiş ve STK’lar arasında bir birlik ve beraberlik havası yaratmıştık. Bu iyimserlik havasının şu an için yerel yönetimler arasında da görmek bizleri gelecek adına gerçekten umutlandırmaktadır. Bu anlamda Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap SEÇER olmak üzere, Yenişehir Belediye Başkanımız Sayın Abdullah ÖZYİĞİT’e, Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa GÜLTAK’a, Mezitli Belediye Başkanımız Sayın Neşet TARHAN’a, Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın YILMAZ’a, diğer tüm ilçe Belediye Başkanlarımıza ve Meclis Üyelerimize ilk günden itibaren gösterdikleri bu samimi iş birliği tavrından dolayı, dostluk mesajlarından dolayı teşekkür ediyoruz. 
Mersin uzun zamandır ilk defa Valiliğimiz, yerel yönetimlerimiz, Üniversitelerimiz, Oda ve Borsalarımız, Organize Sanayi Bölgemiz, STK’larımız, basınımız ve kentin sayısız dinamiği anlamında bir uyum, dostluk ve iyimserlik içindedir. Bu iyimser hava iyi kullanılmalıdır. Ben bu iyimser ve umut dolu havanın Mersin’in her anlamda itici gücü olacağına inanıyorum. 

Vekillerimizden de aynı uyumu bekliyoruz
Seçimlerle gelen siyaset gündeminin artık yerini gerçek gündem olan ekonomiye, toplumsal uzlaşıya ve sorunlarımızın çözümüne bırakmasını diliyoruz. Gelin artık hep birlikte ekonomiye, istihdama, ihracata odaklanalım.  Kentimizin iş ve aşla gelecek olan refaha ve bunun yarattığı toplumsal huzura ihtiyacı var. Özellikle Mersin özelinde kentimizin çözüm bekleyen sorunlarını kentin tüm dinamikleriyle ortaya koyduk, Başkanlarla paylaştık. Artık, kolları sıvama ve yeni bir enerjiyle, yeni seçilen yerel yönetimlerin yeni kan değişimleriyle, bu yenilenmenin sonunda umut ettiğimiz dinamik katkılarla sorunlarımızı çözme zamanıdır. 
Özellikle bu konuda yerel yönetimlerin, belediye başkanlarımızın  karşılıklı yarattığı iyimser havaya tüm siyasi partilerimizin vekillerinin de aynı katkıyı vermesini ve Mersin adına yapılacak olan hizmetlerde siyasi parti ayrımı yapmadan ortak bir hareket ve tavır sergilemelerini bekliyoruz. Tüm Mersin vekillerimizden ortak bir Mersin lobisi oluşturmasını bekliyoruz. Mersinliler ne belediyelerde ne de Ankara’da iktidar veya muhalefet ayrışmasını görmek istemiyor. Eğer demokrasi halkın iradesi ise, halk çatışma, kavga ve siyasi rekabet istemiyor. Halk Mersin’e hizmet anlamında herkesi tek yumruk görmek istiyor, uzlaşma istiyor.

Seçim sonuçlarının Mersin’e ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, ülkemizin demokrasi kültürüne katkı koyan herkesi kutluyorum. Yeter ki demokrasi ve millet iradesine saygı duyalım ve bunu koruyalım. Seçim sonrasında söylediğimiz şeyi tekrar söylüyoruz; demokraside kaybeden olmaz.  


 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER