MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mesleki Yeterlilik Konulu Bilgilendirme 20.06.2016 tarihinde yayınlandı


Mesleki Yeterlilik Konulu Bilgilendirme

T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı’ndan alınan 44172204-820-1401 Sayılı yazı aşağıdaki gibidir,  

Malumları olduğu üzere 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 23 Nisan 2015 tarihinde yayımlanmış ve 25 Mayıs 2015 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğ ile 40 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu yürürlüğe girmiştir. Böylelikle inşaat, enerji, metal, makine ve otomotiv sektörlerinde tebliğle belirlenen 40 meslekte 26 Mayıs 2016 tarihi itibari ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu resmen başlamıştır.

4447 sayılı Kanunun Ek 3 üncü maddesi gereğince Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca belge zorunluluğu getirilen mesleklerde yapılacak sınavlardan başarılı olan kişilerin sınav ve belge ücretleri Bakanlar Kurulu karan ile belirlenen oranlarda işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır.

Ekli listede yer alan ilgili mesleklerde istihdam edilen ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişileri çalıştıran işverenler için iş müfettişlerince yapılacak denetimlerde idari para cezası uygulanması söz konusu olduğundan, üyelerimizin cezai müeyyideler ile karşılaşmaması için bu hususta ivedi olarak bilgilendirilmeleri önem arz etmektedir.

www.myk.gov.tr adresinde ilan edilmiş olan Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ile irtibata geçerek sınav başvurusu ve teşvik şartları konusunda bilgi edinilmesi bilgilerinize sunulur.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER