MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin ihracatında teknolojinin payı artıyor 02.05.2016 tarihinde yayınlandı

Yılın ilk çeyreğinde Mersin firmaları tarafından yapılan imalat sanayi ürünleri ihracatı içerisinde orta- yüksek ürün ihracatında artış yaşanırken ileri teknoloji ürün ihracatı toplam ihracat içindeki payını korudu. İthalatta ise gerek orta-yüksek gerekse ileri teknoloji ürün ithalatında artış yaşandı. Veriler Mersinli sanayicilerin inovasyon ve teknolojiye yatırıma yöneldiğini gösteriyor.


Mersin ihracatında teknolojinin payı artıyor

Yılın ilk çeyrek ihracat rakamlarını değerlendiren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin’den yapılan ihracatta ilk üç ayda yüzde 16,4’lük azalma yaşanmasına rağmen ihracatın içinde katma değeri yüksek ürünlerin ihracatının artmasının ise olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Yılın ilk çeyreğinde Mersin firmaları tarafından yapılan imalat sanayi ürünleri ihracatı içerisinde orta- yüksek ürün ihracatında artış yaşanırken ileri teknoloji ürün ihracatının toplam ihracat içindeki payını koruduğunu kaydeden Aşut, ithalatta ise gerek orta-yüksek gerekse ileri teknoloji ürün ithalatında artış yaşandığını anlattı.
Yılın ilk çeyreğinde orta – yüksek teknolojiye sahip ürünlerin imalat sanayi ihracatı içindeki payının bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 5 puan yükseldiğini bildiren Aşut, yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi içindeki payını ise koruduğunu söyledi.
Aşut konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“İthalatta da önceki yılın ilk çeyreğine göre orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ürünleri ithalatı içerisindeki payında artış dikkat çekiyor. Yüksek teknolojili ürün ithalatı bir puana yakın artış gösterirken orta-yüksek teknolojideki ürün ithalatı 10 puana yakın arttı. İthal edilen ürünlerin bir kısmı işlenerek ihracata gönderilirken bir kısmı yurtiçinde satıldı.
Mersinli dış ticaret firmaları düşük ve orta-düşük teknolojili ürün ithalat ve ihracatından ise uzaklaşıyor. Yılın ilk çeyreğinde Mersin’den gerçekleştirilen imalat sanayi ürünleri ihracatında düşük teknolojili ürün ihracatı 2 puan, ithalatı ise 8 puan azaldı. Orta-düşük ürün ihracatında da benzer şekilde düşüşler yaşandı.”

“Ar-ge ve teknolojiye yatırım artmalı”
Her fırsatta söylediğimiz gibi Mersinli sanayicimiz ar-ge ve teknoloji yatırımlarını artırmalı” diyen Şerafettin Aşut, MTSO olarak bu alanda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. MTSO Tedarik Zinciri Akredite Test ve Ar-Ge Laboratuvarı’nın sanayiciye gerek test laboratuvarı olarak gerekse üç boyutlu yazıcı imkanı ile tersine mühendisliğin yapıldığı önemli bir hizmet sunduğuna dikkat çeken Aşut bu tür imkanların özellikle orta ölçekli sanayiciler tarafından daha fazla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ar-ge yatırımlarının ise mutlaka artırılması gerektiğini dile getiren Aşut, sözlerini şöyle tamamladı:
“1980’lerde sanayi yarışına aynı anda ve aynı seviyede başladığımız ülkelerden teknolojiye yatırım yapanlar bugün sanayide, teknolojide dünya devine dönüştü. Gelecek teknolojide. Gelişime ayak uydurabilmenin yolu da teknoloji ve ar-ge yatırımlarından geçiyor. Bu alanda şimdiden duyarlılık gösterirsek kazanan tarafta oluruz.  Orta -yüksek teknolojili ürün üretimi ve ihracatımız yılbaşından bu yana düzenli olarak artma eğiliminde. Bunu iyi değerlendirip önümüzdeki süreçte teknoloji yoğunluğu yüksek ürünler üretim merkezi olmayı hedeflemeliyiz.”


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER