MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin demek Türkiye demektir… 14.10.2019 tarihinde yayınlandı

Mersin iş dünyası olarak, özellikle dünya ekonomisine nitelikli şekilde entegre bir dünya kenti olarak bölgesel ve küresel gelişmelerden etkilenmememiz mümkün değil. Son yıllarda bizim için önemli pazarlar olan Kuzey Afrika, özellikle Mısır ve daha sonra sınırdaş komşumuz olan Suriye’yi etkileyen sosyal ve siyasal huzursuzluklar ülke ekonomimizi olduğu gibi, Mersin ekonomisini de olumsuz etkiledi. En azından lojistik imkanlarımıza, pazarlarımıza ulaşma kolaylığımıza zarar verdi. Bugün de ülkemizin yanı başında artık bir iç savaş ve küresel savaş alanı haline gelen bu bölgede palazlanan terör örgütleri ulusal güvenliğimize büyük bir tehdit oluşturmaya başladı. İşte bu yüzden daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgeye huzur getirmek ve ülkemizdeki yaşayan milyonlarca yurdundan edilmiş Suriyeli kardeşimizin vatanlarına dönmelerini sağlamak amacıyla yapılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları’nın devamı olan “Barış Pınarı Harekatı” kahraman Türk Ordusu tarafından, hükümet ve tüm muhalefet partilerinin onayı ve desteğiyle başlamıştır. Bu bölgelerdeki çıkarları yüzünden binlerce kilometre öteden buraya asker konuşlandıran ve bu coğrafyayı sömürmekten öte amacı olmayan Batı ülkelerinin buraya sınırdaş olan ve sadece kendi ulusal güvenliği adına bölgede bulunan Türkiye’ye siyaseten de, hukuken de,  ahlaken de söz söyleme hakları yoktur. Mersin iş dünyası olarak amacı çok net olan bu barış ve huzur harekatını destekliyor, Mehmetçiğimize başarılar diliyoruz. Söz konusu Vatan olduğunda milletimiz tek yumruktur.


Mersin demek Türkiye demektir…

İş dünyası da ekonomi cephesinde savaşıyor
Mehmetçik güvenlik cephesinde görevini yaparken ve canını ortaya koyarken, unutulmamalıdır ki dünyada ekonomik bir savaş devam etmektedir. Biz iş dünyasının insanları da ülke ekonomimiz adına bu cephede mücadelemizi ekonomi savaşlarının Mehmetçikleri olarak veriyoruz. Durmaksızın, yorulmadan, şikayet etmeden, sorunları bahane etmeden Mersin iş dünyası olarak üretmeye, yeni pazarlar bulmaya, istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Bu anlamda 6 kıtaya, en az 150 ülkeye ihracat yapan Mersin iş dünyası olarak hiç kimseden korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Çünkü yaptığımız işe güveniyoruz, üretim gücümüze, insanımıza, girişimcimize güveniyoruz. Bu noktada geçmişte yavaşlayan bazı temel yatırımların son zamanlarda hızlanması Mersin ekonomisinin geleceği adına umut vericidir.
Mersin dahilinde yapmamız gereken ulusal ve bölgesel adımları atmak, yatırımları hayata geçirmek gecikmelerimizi telafi edecektir.  2008-2009’da başlayan küresel finans krizinden bu yana, dünyanın ve Türkiye’nin ekonomide marka kentleri küçülürken, üretim ve ihracatları azalırken biz Mersin olarak var olanı korumaya ve kademeli olarak üretim ve ihracatımızı arttırmaya devam ettik. Mersin olarak ekonomik çeşitliliğimiz bizi krize karşı koruyan en büyük etmendi. Kentin beklediği yatırımlar da zaman içinde ve özellikle son yıllarda ciddi mesafeler alındı. Bu yatırımlarda ciddi noktalara gelindi ve tamamlanacağına da inanıyoruz. Şüphemiz yok. Ama en önemlisi Çukurova Havaalanımız tamamlandığında, inanın Mersin’in erişilebilirliği ile birlikte turizm projeleri daha hızlı hayata geçecek. Katma değerli tarım ve sanayi ürünleri ihracatı ve buna bağlı yeni yatırımlar ve istihdam bu havaalanının yaratacağı ekosistemle kat ve kat artacak. Akdeniz Sahil Yolu tamamlandığında, turizmden tarıma, sanayiden lojistiğe Doğu Akdeniz ve Batı Akdeniz tam bütünleşmiş olacak. İmar planlarımız daha akılcı yapılmaya başlandı. İmar planları bu hassasiyetle yapılmaya devam ederse gelecekte tarımda, sanayide (yeni OSB kurulumlarında), turizmde kaçan birçok yatırım hayata geçecek. Mersin böylece kısa vadede daha çok üretim yapan, daha çok ihracat yapan ve daha çok istihdam yaratan bir kent olacak. Bugün Türkiye’nin en büyük limanına, en büyük tır filosuna ve İstanbul’dan sonra ülkemizin en büyük dış ticaret hacmine sahip olan Mersin ve hinterlandı gerçekten bir Marmara Bölgesi olacak kapasiteye ve güce sahip olacak. Bu yatırımlar tamamlandığında Mersin olarak daha çok vergi veren, ülke ekonomisine daha çok katkı koyan kent olacağız. 

Sayın Elvan’ın kişisel çabasına destek verilmelidir
Dediğim gibi çok şükür son yıllarda tüm bu gecikmeler bertaraf edilerek yatırımlarda olağanüstü bir ilerleme sağlandı ve Mersin tekrar ümitlendi. Şu an her soruna rağmen Mersin tüm bu yatırımların er ya da geç tamamlanacağına inanıyor. Bu anlamda,  bu konuda olağanüstü çaba gösteren Mersin Vekilimiz ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın etkisini, hala devam eden büyük desteğini unutamayız. Bugün Mersin bu yatırımlarda umudunu koruyorsa Sayın Bakanımızın samimi ve ciddi gayreti sayesindedir.

Mersin geleceğe umutla bakıyor; bu umudu yok etmeyelim
Son aylarda MTSO Yönetim Kurulu olarak Mersin’de bulunan STK’ları, dernekleri, çarşı esnafını, sanayi sitelerini, yerel medya temsilcilerini ve sektörlerimizin firmalarını tek tek ziyaret ediyoruz ve kentin kılcal damarları diyebileceğimiz seviyede sokak aralarına kadar gidiyoruz. Bu ziyaretlerimizin tamamında gördüğümüz, şahit olduğumuz ortak bir duygu var: Evet Mersin olarak sorunlarımız ve eksiklerimiz var, evet Mersin olarak beklentilerimiz var ama Mersinliler umutlu. Mersinliler bir şeylerin değişeceğine inanıyor. Benim yetkililerden tek dileğim Türkiye’nin ekonomik refahının ve sosyal huzurunun en güçlü payandalarından biri olan Mersin’in bu umudunu daha çok yeşertmeleridir. Ülkesini seven ve katkı vermekten başka derdi olmayan Mersinlilerin ümidini korumak görevimizdir. Mersin demek Türkiye demektir…

 

 

 

Ayhan KIZILTAN

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 

Yönetim Kurulu Başkanı 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER