MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin’de yatırım yapacak yatırımcı, önemli avantajlar elde eder… 09.07.2018 tarihinde yayınlandı

Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Yeni bir yönetim modeli ile yönetilecek artık Türkiye. Öncelikle 24 Haziran’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Millet Vekilliği seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.


Mersin’de yatırım yapacak yatırımcı, önemli avantajlar elde eder…

Seçimlerin yüksek katılımlı ve huzur içinde geçmiş olması ve seçim sonuçlarının da tüm yurtta olgunlukla karşılanması, milletimizin hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun demokrasiye sahip çıktığının bir göstergesidir.
Demokrasinin kaybedeni olmaz… Önemli olan demokrasiyi kaybetmemektir…
Ben, bu anlamda Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve bu yarışa katılarak demokrasiye katkı sunan tüm adayları, seçilen ve seçilemeyen herkesi, her siyasi partiyi kutluyorum. 
Ülkemizde yaratılmak istenen yapay ayrımcılıkları, ekonomiye, toplumsal huzura zarar veren yapay gündemleri hayatımızdan çıkarmamız ve gerçek sorunlara odaklanmamız gerekiyor.
İş Dünyası olarak sorunları biliyoruz.

Güçlü, katılımcı, hızlı ve doğru karar zamanı…
Öncelikle yapılacak ilk işin tüm ülkeyi kucaklamak olduğuna inanıyorum. Çünkü Türkiye uzun süren bir seçimler maratonu geçirdi ve ülke olarak yorulduk. Önümüzde bir de yerel seçimler var. Seçim oldu mu rekabet, atışma, ayrışma oluyor mutlaka ve ülke gündemi seçim atmosferinde farklılaşabiliyor.
Artık yapılması gereken şey; kolları sıvayıp GÜÇLÜ, KATILIMCI, HIZLI ve DOĞRU kararlar alıp uygulamaktır.
Seçimlerden birinci parti olarak çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçim beyannamesi önem arz etmektedir. Bu beyannameyi incelediğimizde açıkça şunlar görülüyor:
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde iş ve yatırım ortamının iyileştirildiği, fikri mülkiyet haklarının güçlendirildiği, özel sektörün önünü açacak fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarının sürdürüldüğü güçlü bir ekonomik yapının tesis edileceği,
Yargının bağımsız ve tarafsız olacağı, tüm vatandaşlarımız ve uluslararası kamuoyuna hukuk güvencesi sunacağı, tüm süreçlerin uluslararası standartlarda ve demokratik usullerle işletileceği, finansal istikrarın kararlı bir şekilde sürdürülebilmesi için mali disiplinden taviz verilmeyeceği,
Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve Kamu İhale Mevzuatının Güncelleneceği,
Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanununda kapsamlı reform yapılacağı,
İmalat Sanayinin, Ar-Ge ve yenilikçilik alanındaki harcamaların katma değere dönüşümünün teşvik edileceği,
En önemli sorunlarımızdan biri olan cari açığın kalıcı şekilde düşürüleceği,
İhracata yönelik önemli desteklerin uygulanacağı,
İstihdamın arttırılması için önemli desteklerin verileceği gibi konular.
Tabii daha birçok konu var. Söylediklerim, iş dünyasını doğrudan ilgilendiren konulardan bazıları. Bunlar da açıkçası iş dünyasını ümitlendirecek konular.

Artık yeni projeler üzerinde çalışacağız
Mersin özelinde konuşacak olursak, Mersin’de yatırım yapacak olan yatırımcı çok önemli avantajlar elde eder. MTSO olarak biz Mersin’e yatırım yapan yatırımcının her zaman yanında oluruz.
Mersin çok geniş bir hinterlanda hizmet eden, çok sayıda olanağa sahip bir kenttir. İkliminden ve coğrafi yapısından dolayı yaşam koşulları çok kolaydır. Kara, demir, deniz ve hava yolları gibi her türlü ulaşım şekli vardır. Dolayısıyla lojistik alanında önemli bir avantajdır bu. Dünyanın birçok bölgesine mallar rahatlıkla gönderilebilir, Dünyanın her tarafından hammadde temin edilebilir.
Bilindiği gibi, lojistik maliyeti ürünlerin fiyatına doğrudan etki eden bir etmendir. Düşük maliyetli lojistik olanaklarına sahip bir sanayici de küresel rekabet ortamında önemli bir avantaj elde eder.
Kısa bir süre içinde tamamlanacak olan Uluslararası Bölgesel Çukurova Havaalanı da başta turizm, tarım, sanayi olmak üzere tüm sektörlere hizmet edecek olması nedeniyle, yatırımcıların yatırım yeri seçme konusundaki en önemli ölçütlerden biridir.
Yeni dönemde yıllardan beri konuştuğumuz havaalanı, turizm bölgesi, sanayi bölgeleri, yollar ve kavşaklar gibi konuları artık konuşmayacağız, yani kısa bir sürede bu yatırımlar tamamlanacak ve hizmete girecektir. Artık başka konular ve yeni projeler üzerinde çalışacağız.

Sektörel sanayi sitelerine ihtiyacımız var
3 ay önce seçilen MTSO yeni Meclisi ve Komiteleri büyük bir şevk ve heyecan içinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni yönetim olarak Komite toplantılarına sürekli katılıyoruz ve bu şevki, bu heyecanı görebiliyoruz. Komitelerimiz sektörleriyle ilgili sorunları belirleme ve çözüm önerileri sunma odaklı çalışıyor. Çalışmalarında sektörde bulunan tüm üyeleri olabildiğince kapsayacak bir hassasiyet içindeler.
Aslında çoğu sektörümüzün birçok önemli sorunu var. Bazıları yıllardır gündeme gelmiş ve çözülmeyi bekleyen, bazıları son aylardaki ekonomik gelişmelerden kaynaklanan, bazıları finansal kaynaklı, bazıları arazi yokluğu kaynaklı.
Örneğin Mersin Nakliyeciler Sitesi’nde çalışmalarını sürdüren nakliyecilerimiz. Çağdaş ve nakliye sektörünün gereksinim duyacağı olanaklarla donatılmış kendilerine ait bir Nakliyeciler Sitesi’ne sahip olmayı ve burada sağlanan olanaklarla rekabet güçlerini arttırıp gelişmeyi istiyorlar.
Mermercilik işiyle uğraşan sektör temsilcileri de aynı şekilde çağdaş ve mermercilik sektörünün gereksinim duyacağı olanaklarla donatılmış kendilerine ait bir Mermerciler Sitesi’ne sahip olmayı istiyor. 
Galericiler aynı şekilde bir siteye sahip olup, burada çağdaş hizmet vermeyi istiyor.
Otomotiv bakımı onarımı ve imalat işleri ile uğraşanlar aynı şekilde sahip olacakları bir sektörel sanayi sitesi içinde çağdaş hizmet vermeyi istiyor.
Otomobil satıcıları da tüm otomobil satıcılarının kümeleneceği çağdaş bir siteye sahip olmak istiyor.
Bütün bunları daha iyi olanaklarla hizmet edip hem işlerini geliştirmeyi hem de istihdam ve katma değer sağlamayı hedefliyorlar.
Özel sektörümüz, büyüğü ile küçüğü ile gelişmek, daha çok ve kaliteli üretmek, daha çok ve kaliteli hizmet vermek istiyor ve durmuyor, özveri ile çalışıyor.

Güçlü lobide kararlıyız
Biz MTSO olarak bu sektörlerin taleplerini destekliyoruz ve gerçekleşmesi için de elimizden gelen uğraşı yapacağız. Bunları söylerken de dayanağımız, hükümetin sektörel sanayi sitelerini destekleyeceği bilgisini almış olmamızdır.
Sağlık sektörümüzün temsilcileri de iki konu üzerinde çalışmaktadır. Birincisi Sağlık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, ikincisi de Sağlık Turizmidir.
Mersin’de öne çıkan eksikliklerden biri de lobi yapımızın ve gücümüzün olmaması. Bu konuda da MTSO Meclisimiz ve Mersin’in dinamikleri işbirliği içerisindedir. Çok etkili bir lobi yapısını oluşturmaya ve harekete geçirmeye kararlıyız.
Mersin’in önü açıktır ve MTSO ile kentin tüm dinamikleri bütünleşmiş ve önce MERSİN, her şey Mersin için demektedir. 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER