MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mamul Madde İhracatı Kapsamında Hububat Satışı 07.03.2016 tarihinde yayınlandı

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Mersin Şuba Müdürlüğü'nden aldığımız bir yazıda, mamul madde ihracatı kapsamında hububat satışı konulu yazı aşağıdadır.


Mamul Madde İhracatı Kapsamında Hububat Satışı

Mamul madde ihracatı karşılığı satışlara aşağıdaki esaslarla Mart ayı sonuna kadar devam edilecektir.

1- Bu kapsamda, Akşehir Şube Yunak Ajans, Bandırma Şube Merkez, Diyarbakır Şube Mermer Ajans, Edirne Şube Uzunköprü, İpsala ve Keşan Ajans, Erzurum Şube (Merkez hariç) tüm işyerleri, Eskişehir Şube Merkez ve Sivrihisar Ajans, Kayseri Şube Merkez, Himmetdede, Boğazlıyan ve Yenifakılı Ajans, Kırıkkale Şube Merkez ve bağlı tüm işyerlerinde stoklu bulunan, 2015 yılı mahsulü ekmeklik buğdaylar satışa verilmeyecektir.
2- Yukarıda belirtilen işyerleri dışında kalan diğer Şube Müdürlükleri ve bağlı işyerlerinde stoklu bulunan 2015 yılı mahsulü açık yığınlarda depolanmış olan ekmeklik buğdaylar satışa açılmıştır.
3- Gaziantep Şube Elbistan Ajans Amirliği kapalı depoda bulunan 2015 yılı mahsulü 1661 kodlu 820 ton, Tekirdağ Şube Müdürlüğü kiralık deposunda stoklu bulunan 2015 yılı mahsulü ekmeklik buğdaylar ile Ek-1’de yer alan ithal ekmeklik buğdaylar ve Kuruluşumuz stoklarında bulunan 2015 yılı öncesi tüm yerli ekmeklik buğdaylar satışa açılmıştır.
4- Ek-2’de yer alan makarnalık buğdaylar, Ek-3’de yer alan mısırlar ve yerli arpaların tamamı, mamul madde ihracatı sonrası satışa açılmıştır.
Satışa açılan;
a) Ekmeklik buğdaylar (1211 – 1671 kodları arasındaki ürünler ile ithal ekmeklik buğdaylar);
- Üretimlerinde kaplıca kızıl buğday dahil ekmeklik buğday kullanan un ve unlu mamuller (yufka, kadayıf, lavaş ekmeği vb.) ihracatı yapanlara,
- Üretimlerinde ekmeklik buğday kullanarak bulgur ihracatı yapanlar ile Afrika ülkelerine ekmeklik buğday kullanarak makarna ihracatı yapanlara satılacak olup
- Bisküvi fabrikaları, yem fabrikaları ile yumurta ve beyaz et sektörüne yönelik olarak sadece düşük vasıflı ekmeklik buğdaylar (1661-1671) satışa verilecektir.
b) Makarnalık buğdaylar; üretimlerinde makarnalık buğday kullanarak mamul madde (makarna, irmik, şehriye, bulgur vb.) ihracatı yapanlara,
c) Yerli arpalar, üretimlerinde arpa kullanan mamul madde ihracatçılarına,
d) Mısırlar ise üretimlerinde mısır kullanan tüm mamul madde ihracatçılarına yönelik satışa verilecektir.
5- Satışlarda, 04.03.2016 – 31.03.2016 (dahil) tarihleri arasında imzalanacak sözleşmeler için geçerli olacak ABD Dolar/Ton bazındaki satış fiyatları Ek-4’de gönderildiği şekilde uygulanacaktır.
6- Kapalı depolardan yapılan satışlarda, satış fiyatlarına (MAYDÜ, Noda ve Tahıl Torbalama Ünitesi hariç) ayrıca 2 $/Ton manipülasyon ücreti ilave edilecek, açık yığınlardan (MAYDÜ, Noda ve Tahıl Torbalama Ünitesi dahil) yapılan satışlarda maniplasyon ilave ücreti alınmayacaktır.
7- Satışa açılan makarnalık buğday stoklarının dağıtımı Genel Müdürlükçe yapılacak olup, ilgli firmalar tarafından Taahhütname (Ek-5) doldurularak 10.03.2016 tarihi mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğe gönderilecektir.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER