MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Kürekleri aynı yöne çekenler kazanır… 21.01.2019 tarihinde yayınlandı

Tüm dünyanın ekonomik ve sosyal sorunlar yaşadığı bir dönemdeyiz. Huzurun ve ekonominin asla bozulamayacak gibi göründüğü Avrupa ülkelerinde bile sorunlar bitmezken, ABD’de kısmi de olsa hükümet işleri askıya alınırken, dünyanın etkin bir parçası olan ülkemizin ve kentimizin etkilenmemesi mümkün değil elbette. Hatta son yıllarda bu sorunlardan daha da fazla etkilendiğimizi görüyoruz. Ama gerek hükümetin gerekse iş dünyasının bu noktada çabasını da görüyoruz. Şunu açıkça ve gururla söylemek isterim ki, Türk iş dünyasının, özelinde Mersin iş dünyasının – ki bölgesel sorunlara ve sıkıntılı pazarlara en çok iş yapan bir kent olarak – sorunlara karşı gösterdiği direnç takdire şayandır. Bu noktada özellikle Mersin iş dünyasının direnci, sorunlara karşı duruşu, her şeye rağmen üretmeye, istihdam oluşturmaya ve ihracatla ülkesinin zenginliği olmaya devam etme çabası gerçekten önemlidir. Tüm bu çabanın arkasında ise kentimizin ekonomik Sivil Toplum Kuruluşlarının organize çabası unutulmamalıdır. Mersin’de bulunan tüm ekonomik Sivil Toplum Kuruluşları her ne kadar MTSO üst çatısının altında yer alan üyelerimiz olsalar da, sayısız STK’nın belli kriter veya sektörel anlamda ayrı birer oluşum kurmuş olmalarından, daha dinamik şekilde kent ekonomisi adına çalışmalarından her zaman memnuniyet duyduk. Asla rakip olmadık, alternatif olmadık. Kentin birlik ve beraberliği adına da böyle bir şey kabul edilemez zaten.


Kürekleri aynı yöne çekenler kazanır…

“STK’Lar toplumla dayanışma içinde olmalıdır”
Bu anlamda bu hafta kentimizin iki önemli, köklü ve değerli STK’sının etkinliğine katıldım. Cuma günü MESİAD’ın geleneksel hale gelen 12’nci İş İnsanları Ödül Töreni’nde Mersin için emek harcayanların sembolik de olsa bir ödülle onore edilmeleri çok ama çok önemliydi, motive ediciydi ve rol model oluşturmak anlamında bence değerli bir etkinlikti. Emek verenlere, tüm MESİAD Yönetimine, Mersin adına teşekkür ediyorum. Haftanın diğer önemli bir etkinliği ise yine MTSO ile her zaman uyum içinde çalışan, kentimizin değerli bir STK’sı olan MÜSİAD’ın Genel Kuruluydu. MÜSİAD’ın birçok etkinliğine katıldım. Buradaki güzel ve etkin dayanışmayı gördüm. Bu dayanışmanın örnek olmasını diliyorum. STK’lar sadece kendi içinde değil, toplumla ve diğer STK’larla da etkin dayanışma içinde olmalıdır. Hep birlikte bu gücü sağlamalıyız. İşte o zaman kentimiz ve ülkemiz için en hayırlı şeyi oluşturmuş oluruz. Ben kentimizde ve ülkemizde bu DAYANIŞMA, BİRLİK VE BERABERLİK ruhunun temsilci ve destekçilerinden biri olan MÜSİAD’ı ve MESİAD’ı kutluyorum. Bildiğiniz gibi yakın zamanda “ Mersin Başkanlarından Ne Bekliyor” konulu bir arama konferansı düzenlemiştik. MTSO olarak, bu konferansın raporunu ve daha birçok konuyu daha detaylı şekilde konuşmak ve değerlendirmek için geniş çaplı bir “MTSO ve Mersin STK’ları Büyük Buluşması” adında bir etkinlik planlıyoruz. Amacımız kentin ortak aklını yakalamaktır. Unutmayalım, kürekleri aynı yöne çekenler kazanır.

“Kentimizin önemli sorunlarını dile getireceğiz”
Bu arada ulusal anlamda da kentimizi ve bölgemizi temsil ettiğimiz toplantılar devam ediyor. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek iki önemli buluşmayı da paylaşmak isterim. Bunlardan biri Ankara’da TOBB’da düzenlenecek olan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ilgili Bakanlarımızın eşlik edeceği Ulusal Ekonomi Şurası, diğeri ise MTSO olarak bizim temsilci ve konuşmacı olacağımız Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Toplantısı. Bu toplantılarda hem kentimizin hem de Akdeniz olarak Bölgemizin sık sık gündem yaptığımız ve takipçisi olduğumuz sorunları daha etkin şekilde gündeme getireceğiz. Yurt içi etkinliklerimizden bahsederken Mersin’e kurulacak olan MODEL FABRİKA ile ilgili olarak Ankara’da kurulan Model Fabrika’yı Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan SU başkanlığında ziyaret ettik. Ziyarete Sayın Valimiz, MTSO, MTSOB heyetleri eşlik ettiler. Ankara Sanayi Odası ve Ankara ASO1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ziyareti ve bölge incelemesinin ardından, Sayın Valimiz Ali İhsan SU, MTSO Meclis Başkanı Sayın İzol, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tekli ve eşlik eden heyetle Eski Kalkınma Bakanımız, Mersin Milletvekili Sayın Lütfi ELVAN’ı ziyaret ederek birçok konuyu yüz yüze konuştuk. İlgililere iletilmek üzere birçok konu paylaştık. Kentin sorunlarının dışında genel konulara da değindik. 

“Bankalar sıkıntılı zamanda iş dünyasına destek olmalı”
Bunlardan birisi de KOBİ DEĞER KREDİSİ’nin kullanımına ilişkindi. Bankalar sıkıntılı zamanlarda iş dünyasına gerektiği gibi destek olmadı. Son açıklanan KOBİ Değer Kredisi yerinde bir destek olacaktır. Ancak, bu kredileri vermek için bankalar yine ek ve ağır şartlar öne sürmemelidir. Bankalar bu kredileri firmaların kendilerine olan eski borçlarını kapatmak üzere değil, firmaların kendi ekonomik faaliyetlerini yerine getirmesi için vermelidir. Aksi takdirde bu krediler ekonomiye girmez.
Bu arada MTSO olarak uluslararası alanda da ihmal etmeden çalışmalarımıza ve uluslararası faaliyetlerde bulunana STK’larımıza destek vermeye devam ediyoruz. Yine önümüzdeki hafta MTSO olarak Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği’nin Beyrut’ta düzenleyeceği ikili iş görüşmelerinin yapılacağı bir Zirveye katılacağız ve MTSO olarak Mersin’i orada hem temsil edeceğiz hem de anlatacağız. Elbette en büyük ticaret potansiyelimizin olduğu Arap ülkelerinin çoğunda sorunlar var. Elbette bu sorunların dış kaynakları, küresel kökleri de var. Ama biz şuna inanıyoruz ve ortada bu mesajı vereceğiz. Bizler bu bölgenin ulusları ve ülkeleri daha güçlü bir dayanışma içinde olursak hem huzurlu oluruz, hem zengin oluruz hem de güçlü oluruz. 
Biz Mersin olarak hiçbir konuda korkmadan, ön yargılı olmadan yakın veya uzak pazarlarımızla teması kesmeyeceğiz. Kendimizi tanıtmaya devam edeceğiz. Bu anlamda kentimizin diğer değerli ve çok proje üreten STK’larından biri olan TURAB’ı da çabalarından dolayı kutluyorum.

 

Ayhan KIZILTAN

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 

Yönetim Kurulu Başkanı 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER