MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Kamu Müteahhitleri “fiyat farkı kararnamesi” istiyor 26.11.2019 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 40 No’lu Genel İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi üyeleri, sektörü olumsuz etkileyen döviz artışının getirdiği maliyetler nedeniyle, Fiyat Farkı Kararnamesinin çıkarılmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.


Geçtiğimiz yıl meydana gelen döviz artışının getirdiği maliyetler hem özel sektörü hem de kamu ile ortak iş yapan müteahhitleri zor durumda bıraktı. Sektördeki firmaların bu durumdan olumsuz etkilendiğini ve birçoğunun hala toparlanamadığını belirten MTSO 40 No’lu Genel İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri, mağduriyetlerin giderilmesi ve taahhütlerin tamamlanması için Fiyat Farkı Kararnamesinin çıkarılmasını talep ediyor. Kararname, inşaat sektörünün canlanması ve firmaların sürdürülebilirliği adına büyük önem arz ediyor. 

Engin: “Hükümetin bu sektörü desteklemesini dört gözle bekliyoruz”

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Meclis Üyesi ve Engin İnşaat Firmasının Sahibi Hasan Engin, sektörün acilen desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle KDV ve vergi diliminin düşürülmesini ve bankaların sektöre olan katı tutumundan uzaklaşması gerektiğini söyledi. İnşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğuna işaret eden Engin, sektörün geri plana atıldığını ve yüzde 90 seviyelerinde durma noktasına geldiğini aktardı. Yeni inşaatlar ve ruhsatlar göremediklerinden yakınan Engin, “İnşaatlar ya durduruldu ya da yarım bırakıldı. Hazır beton sektörü, yapı malzemeleri, mobilya, cam, PVC sektörleri de aynı durumda. Çünkü inşaat, beraberinde 250 sektöre etki ediyor. Sektördeki iş dünyasının SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması gerekiyor. Hükümetin bu sektörü desteklemesini dört gözle bekliyoruz” diye konuştu. 

Argün: “Müteahhitlere belge zorunluluğu getirilsin”

Sektörün yaşadığı finansal sıkıntıların yanı sıra müteahhitlik mesleğinde herhangi bir mesleki belge şartı aranmamasının da sorun olduğuna değinen Meclis Üyesi ve ARG İmar İnşaat Firmasının Sahibi İbrahim Argün, bu durumun asıl müteahhitleri sıkıntıya soktuğunu dile getirdi. Mesleğe dair yeterliliklerin belirlenerek kısıtlamalar getirilmesini öneren Argün, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müteahhitlik yeterlilik belgesi ve karnesi verilmekte, ancak bunun çerçevesi net bir şekilde çizilerek gerçek anlamda bu işi yapanların yeterlilik belgelerini alması gerekiyor. Şimdi ise herhangi bir şart aranmaksızın bu mesleği yapmak isteyen herkes müteahhit olabiliyor” dedi. Ayrıca sektörde inşaat kalitesinin artması adına analizlerin büyük önem taşımasına rağmen kamu ve özel sektörde farklı uygulamalar bulunmasının sıkıntısını yaşadıklarına değinen Argün, mevcut uygulamada kamu yap-sat modelinde, demir analizi yapılmadan imalat yapılamadığını buna rağmen özel sektörde herhangi bir analiz yapılmadan sadece kontrol edilmesinin yeterli geldiğini söyledi. Bu durumun bir ikilem doğurması yanında özel sektördeki inşaat kalitesini düşürdüğünü de vurgulayan Argün, analiz zorunluluğunun özel sektöre de uygulanmasını beklediklerini söyledi. Konuyla ilgili çalışmaların bulunmasına rağmen askıda olduğunu anlatan Argün, vakit kaybedilmeden bu çalışmanın tekrar gündeme alınmasını istedi. 

Gündüz: “Cezai hükümler uygulanmasın”

Meclis Üyesi ve Benser İnşaat Firması Sahibi Azmi Gündüz de, sektörün sıkıntı yaşadığı tahsilat sorununa değindi. Firma olarak kamu müteahhitliği yaptıklarından bahseden Gündüz, iki yıldır alacaklarını alamamanın sıkıntısını yaşadıklarını söyledi. Müteahhitlerin özellikle ihalelerde zorlandığını ifade eden Gündüz, ihaleleri aldıkları dönemde yapılan sözleşme fiyatlarıyla bugünün şartları karşılaştırıldığında maliyet artışları nedeniyle fiyatların birbirini tutmadığını, artan maliyetleri ise sözleşmeye yansıtamamanın zorluklarını yaşadıklarını anlattı. Kamu ihalelerinde fiyat farkı uygulamasına yönelik düzenleme yapılmasını beklediklerini dile getiren Gündüz; “Bu süreçte işten çekilmek isteyen firmalarımız için cezai hükümlerin uygulanmaması ve teminatlarının yanmaması da diğer taleplerimiz arasında” dedi.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER