MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Her seçim demokrasi binasına konulan sağlam bir tuğladır… 01.04.2019 tarihinde yayınlandı

Bugün tüm Türkiye ve özelinde Mersin olarak yerel yönetimleri idare edecek olan belediye başkanlarımızı seçeceğiz. Öncelikle, her seçim ülkemizin demokrasi binasına konulan sağlam bir tuğladır. Demokrasiye inanan bir toplum olarak bu seçimlerin önce kentimize, daha sonra ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini ve sonunda kazananın milletimiz olmasını diliyoruz. Dileğimiz o dur ki, seçim bittikten sonra artık siyaset bir kenara konsun, gereksiz parti ayrışmaları unutulsun ve seçilen tüm Başkanlar Mersin’i yapay tüm ayrımcılıkları bir kenara iterek kucaklasın. Doğrusu seçim kampanyaları sürecinde aslında tüm adaylarda bu birleştiriciliği hissettik ve mutlu olduk. Kavgacı olmayan üsluplarından dolayı, birleştirici sloganlarından dolayı tüm adaylara teşekkür ediyoruz. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak dileğimiz yerel yönetimlerin ekonomiye daha çok entegre olması, hatta kente gelecek olan yatırımlarda öncü olmasıdır. Bunun için tüm adayların seçim süreçlerini yakından izledik. Siyaset üstü bir kurum olarak, siyasi parti ayrımı yapmadan tüm adayların davet edildiğimiz her toplantısına katıldık. Bunun yanı sıra, tüm adayları da Odamıza davet ederek iş dünyamızın, sektörlerimizin seçilmiş temsilcileri olan Meclis Üyelerimiz ve Meslek Komiteleri üyelerimizle bir araya getirdik. Bu buluşmalarda hem adayların görüşlerini, Mersin için projelerini dinledik, hem de onlara kendi bakış açımızı, kent ekonomisinin talep ve beklentilerini ilettik. 


Her seçim demokrasi binasına konulan sağlam bir tuğladır…

Adaylar beklentilerimize kulak verdi
Bildiğiniz gibi 2018 yılı Kasım ayında pro-aktif bir davranışla, daha adaylar bile belli olmadan MTSO öncülüğünde, işe tüm Mersin dinamiklerini de katarak “Mersin Başkanından ne Bekliyor?” konulu bir Arama Konferansı düzenlemiş ve kentin yerel yönetimlerden beklentileri anlamında ortak sesini oluşturmuştuk. Bu konferansın detaylı sonuç raporunu da tüm adaylarla paylaşmıştık. Bu raporda sadece ekonomi değil, kentin sanat ve kültür yaşamından sosyal hayatına, ekonomisinden ulaşımına kadar birçok alanında Mersinlilerin yerel yönetimlerden beklentileri vardı. Seçim kampanyaları boyunca tüm adayların seçim propagandalarında adayların neredeyse tüm afiş ve tanıtımlarında bu rapordaki beklenti ve önerilere kulak vermiş olduklarını gördük. Geçmişteki seçimlerde adaylar genelde kendi sloganlarını oluştururdu ve kentin beklentilerinden çok, onlara puan getirecek siyasi mesajlara yer verirlerdi. Ancak, bu seçim kampanyası süresince tüm adayların gündemlerine ulaşım sorunlarının çözümü, metronun yapılması, küçük sanayi sitelerinin açılması, sektörel ticaret sitelerinin kurulması, kente gelecek yatırımda, istihdamın artmasına yerel yönetimin başat rol oynayacağı, tarım sorunlarının çözümü, üretimin artması, yüksek teknoloji, akıllı kent yaratma, kentin sanat yaşamının geliştirilmesi, hayvan barınakların kurulması, gençleri ve yaşlıları ilgilendiren projeler, ekoloji, turizm, lojistik, ihracat, ar-ge gibi daha önce yerel yönetimlerden duymadığımız sayısız konunun alınması bizleri sevindirmiştir. 

Yerel yönetimler kentin ekonomisinden de sorumludur
Çalışmalarımız sayesinde yerel yönetimler kentin ekonomisinden sorumlu olduğunu daha iyi anlamıştır. Çünkü bunlar sadece iş dünyasını ilgilendiren konular değildir. Bunlar kenti bütüncül olarak geliştirecek olan konulardır ve ayrı değerlendirilemezler. Bir kentin sosyal huzuru, yaşam kalitesi, kültür düzeyi, sanat zenginliği, eğitim kalitesi o kentin ekonomik zenginliğine, o kentin üretim gücüne doğrudan bağlantılıdır. Tüm bu konuların adayların baş gündemi olması – ki bunların hepsi Arama Konferansımızın raporunda var -  adaylar için hazırladığımız raporun tüm adaylar tarafından iyi okunduğunu ve adayların Mersinlilerin gerçek taleplerini dikkate aldıklarını göstermektedir. Yani, Odamız öncülüğünde yapılan çalışma adayları bilgilendirmiş, yönlendirici olmuş, vizyon ortaya koymuş ve amacına ulaşmıştır. Artık bize düşen, adaylar tarafından verilen sözlerin takibini yapmak ve onlara bu vaatleri hatırlatmaktır.

Beklentimiz göreve gelecek başkanın Mersin’i kucaklaması
Biz Mersinliler olarak hangi partinin adayı seçilirse seçilsin, seçimin siyasi propaganda sloganlarını bir kenara koymasını ve tüm Mersin’i kucaklamasını istiyoruz. İlk gündem demokrasidir ve bu kucaklama ile önce kentin demokrasi değerini, yüzlerce yıllık hoşgörü değerini kormuş oluruz. İkinci olarak sosyal huzurun ve toplumsal refahın ana payandası olan ekonomi geliyor. Tüm adayların verdiği mesajlar ve sloganlar, ekonomik projeler harika. Kısa sürede bunların bir kısmı bile hayata geçse Mersin’in ekonomik zenginliğinin önü açılır. Maddi refahın olmadığı bir kentte manevi huzuru, kaliteli bir yaşamı yakalamak mümkün değildir. Üçüncü olarak, seçim sonunda herkesin kolay ulaşabildiği, halkın içinde bir başkan, kurumlarla rekabet eden değil, dayanışma içinde çalışan, kentin dinamiklerinin gücünden yararlanan bir başkan istiyoruz. Unutulmasın sadece 5 yıl için bir başkan seçeceğiz. 5 yıl sonra yine bir seçim var ve yine sandık var. Sözlerini tutmayan adayların bu kentte artık seçilme şansı yok. İşte bundan dolayı seçimler önemli ve değerlidir.
Özellikle kentimizde tüm parti ve adaylar açısından demokratik bir olgunluk ve huzur içinde geçen kampanya sürecinden dolayı tüm adaylara ve Mersinlilere teşekkür ediyorum. Her seçim güzel bir demokrasi yarışıdır ve her seçim demokrasi binasının duvarına konulan sağlam bir tuğladır. Bugün Mersinliler olarak hangi adaya oy verirsek verelim, kazanan önce demokrasi olacaktır, kentimiz ve ülkemiz olacaktır. 1 Nisan’dan sonra yapacak çok işimiz var. Mersinli iş ve aş bekliyor, Mersinli kaliteli yaşam bekliyor. Mersinli refah ve huzur bekliyor. Bunun için de artık gerçek gündemimiz olan bu konulara dönmemiz ve hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Yerel seçimlerin sonuçlarının kentimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, Mersin iş dünyası olarak tüm adaylara başarılar diliyoruz.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER