MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Çukurovalı gıdacılar bir araya geldi 04.02.2020 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Adana Ticaret Odası’nın (ATO) gıda meslek komitelerinin üyeleri, sektör sorunlarına ortak çözüm yolları aramak adına bir araya geldi. Sorunların masaya yatırıldığı toplantıda birlikte hareket etme kararı yinelendi. 


Çukurovalı gıdacılar bir araya geldi

MTSO 6 No’lu Toptan Gıda ve Muhtelif Ticaret ile 7 No’lu Perakende Gıda ve Muhtelif Ticaret Meslek Komite Üyeleri, ATO 8 No’lu Gıda Toptancıları ve İmalatçıları ile 21 No’lu Perakende Gıda, Tekel Mad. Meslek Komite Üyeleriyle ortak toplantıda buluştu. Ulusal zincir marketler, vergi kaydı olmayan seyyar satıcılar, yabancı uyruklu işletmeler, gros marketlerin toptan ve perakende olarak satış yapmaları gibi sektör sorunlarının konuşulduğu toplantıda, Mersin’de düzenlenmesi planlanan ‘Gıda Sektörü Çalıştayı’ da görüşüldü.

Şube açılması kriterlere bağlansın

Toplantıda, Samsun 19 Mayıs Belediyesi tarafından 2017 yılında aldığı Meclis kararının, benzerinin Mersin ve Adana’da ilçe belediyelerince uygulanmasına yönelik girişimde bulunulması kararlaştırıldı. Buna göre, “Bakkal, büfe, market gibi küçük esnafın korunmasına yönelik olarak ulusal market zincirlerinin birden fazla şube açmasına kısıtlama getirilmesi” kararında aranan şartlar ise şöyle;
-Markerler arası karşı, sağ-sol cadde ve sokaklar dahil en az bin metre mesafe şartı aranması,
-Trafik sorunu yaşanmaması için kavşaklara en az 50 metre mesafesi olması,
-Marketlerde giriş ve çıkış olarak iki kapı bulunması, 
-İşletmeye yetecek kadar depo bulundurması,
-İşletmenin giriş ve çıkışında en az 10 araçlık otopark alanı gösterilmesi,
-Her 2 bin nüfus için bir zincir market açılmasına müsaade edilmesi.

Mersin’de Gıda Sektörü Çalıştayı planlanıyor

Mersin ve Adana’da halk sağlığını tehdit ederek sokaklarda yapılan satışlara müsaade edilmemesi için girişimlerde bulunulmasında fikir birliğine giden sektör temsilcileri, ayrıca yabancı uyruklu işletmelerin ruhsatı başvurusu aşamasında, işyerlerinin açılacağı adrese ait Oda Kayıt Belgesi’nin Odaya kayıt olmadan verilmemesi için belediyelere bu konuda yazı yazılması yönünde karar aldı. Gros marketlerin T.C. kimlik numarası ile doğrudan tüketicilere satış yapmalarının, sektörde perakende ticaret yapan üyelere karşı haksız rekabet oluşturduğunu dile getiren sektör temsilcileri, bu konuda da girişimde bulunulması gerektiğine dikkat çekti. Toplantıda, sektör sorunlarını daha kapsamlı ele almak ve bir yol haritası belirlemek adına önümüzdeki aylarda MTSO tarafından ‘Gıda Sektörü Çalıştayı’nın yapılacağı bilgisi de paylaşıldı. Çalıştayla, Adana ve Mersin’deki gıda sektöründe yer alan STK’lar ile sektör temsilcilerin bir araya getirilmesi hedefleniyor. 
 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER