MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Bulgaristan Sınır Geçişlerindeki NCTS İşlemleri ve EORI Numaraları Hk. 13.09.2023 tarihinde yayınlandı

Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nden alınan bir yazıda, Bulgaristan Sınır Geçişlerindeki NCTS İşlemleri ve EORI Numaraları hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Yazıya ilişkin içeriğe aşağıda yer verilmektedir.


Bulgaristan Sınır Geçişlerindeki NCTS İşlemleri ve EORI Numaraları Hk.

İlgili yazıda,  Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 06.09.2023 tarihli duyuruda, Ortak Transit Sözleşmesine taraf olan ülkelerce NCTS platformunda belirli bir takvim dahilinde Faz-4'den Faz-5'e geçiş yapılmakta olduğu ve Bulgaristan'ın 28.08.2023 tarihinde NCTS platformunda Faz-5'e geçtiği ifade edilmektedir.

Söz konusu değişiklikle birlikte, transit beyanlarının taşıyıcı alanında EORI numarası (Economic Operators Registration and Identification Number) kontrolüne başlandığı ve bu durumun Bulgaristan sınırında araç yoğunluğuna sebebiyet verdiği, anılan yoğunluğun azaltılmasına yönelik olarak Bulgaristan Gümrükler Ajansı ile yapılan görüşmeler sonucunda söz konusu uygulamanın ülkemizin NCTS platformunda Faz-5'e geçeceği döneme kadar ertelendiği bildirilmektedir. Bu itibarla, Ortak Transit Sözleşmesi kapsamında yapılacak taşımalarda gerek sınır geçişlerinde gerekse gümrük işlemlerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına taşıyıcı firmaların EORI numaralarının güncel olup olmadığını kontrol etmelerinin gerektiği, güncel değilse ivedilikle güncel bir EORI numarası temin etmelerinin önem arz ettiğine dikkat çekilmektedir. Bu kapsamda EORI başvurularına ilişkin olarak Bulgaristan Gümrükler Ajansının e-portalında yer alan bilgilendirme notu aşağıda yer alan bağlantı üzerinden ulaşılabilmektedir.

 

Bilgilendirme Notu İçin Tıklayınız.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER