MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

26 No’lu Komite projelere yoğunlaştı 22.01.2020 tarihinde yayınlandı

MTSO 26 No’lu Meslek Komitesi proje odaklı çalışmalarını sürdürüyor. Sektörü geliştirmek adına Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nden sağlık turizmine kadar çeşitli alanlara yönelen Komite aynı zamanda eğitim çalışmalarına da ağırlık veriyor.


26 No’lu Komite projelere yoğunlaştı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 26 No’lu Sağlık Hizmetleri, Medikal ve Kozmetik Meslek Komitesi Meclis Üyeleri sektöre ilişkin değerlendirmeler yaparak yaşanan sorunları dile getirdi. Aynı zamanda 2020 yılında takip etmeyi planladıkları projelere de değinen üyeler, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Taş: “Sektörde teknolojik altyapının gelişmesi önemli”

Komite olarak sektör temsilcilerinin teknolojik altyapılarını güçlendirecek çalışmaları önemsediklerini kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin İlaç Ecza Deposu Yetkilisi Yasemin Taş, bu bağlamda son dönemlerde özellikle Mersin Üniversitesi içerisinde kurulacak Yeşil Medikal Teknopark’ın hayata geçmesini beklediklerini söyledi. Bu teknoparkın alan tahsisinin yapıldığını, ihalesinin gerçekleştiğini bildiren Taş, “Üniversite sanayi işbirliğini geliştirecek böylesi önemli bir çalışma bizim adımıza da önemli.

Üyelerimizin, burada yatırım yapması için çalışacağız. Devlet teşviklerinden yararlanarak ortak ya da bireysel araştırma laboratuvarları kurulabilecek üyelerimizin Ar-Ge’ye, inovatif ürüne yönelmesi kolaylaşacak” dedi. Ardından, burada geliştirilecek teknolojik altyapı ve inovatif ürünlerin yatırıma dönüşeceği bir Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak istediklerini anlatan Taş, bu proje üzerinde çalıştıklarını belirtip, “Planlarımızı hayata geçirebilmemiz halinde teknoparkta geliştirilecek ürünler bu OSB’de yatırıma dönüşebilecek” ifadelerini kullandı.

Son olarak sektörde yaşanan mevzuat değişikliklerine değinen Taş, bu değişikliklerin firmalara bir takım yazılım yatırımı yapma zorunluluğu getirdiğini hatırlatıp, önümüzdeki süreçte Mersin Teknoparktaki yazılım firmaları ile sağlık sektör temsilcilerini bir araya getireceklerini açıkladı.

Güler: “Eğitim önemli”

Komite olarak önem verdikleri konular arasında eğitimin de yer aldığını belirten Meclis Üyesi ve PMS Tıbbi Cihazlar Yönetim Kurulu Üyesi Barış Güler, planladıkları Medikal İhtisas OSB içerisinde sağlık okullarının yer almasını da düşündüklerini, böylece ihtiyaca yönelik ara eleman yetiştirme olanağı yakalayabileceklerini anlattı. Mersin’de Kadri Şaman MTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde Biyomedikal Cihaz Teknolojileri bölümü bulunduğunu hatırlatan Güler, “Geleceğin önemli meslekleri arasında yer alan bu bölümün gelişmesi adına önümüzdeki süreçte gerekli destekleri vermeye davam edeceğiz” diye konuştu. Bu okulun bilinirliğinin artması adına çalıştıklarını ifade eden Güler, burada okuyan öğrencilere staj imkanı sunduklarını ve ardından da iş olanakları oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Sektör içi eğitimlerin önemine de değinen Güler şunları söyledi: “Yalnızca personel yetişmesi noktasında değil, sektörde sürekli yaşanan değişiklikler konusunda üyelerimizi de haberdar edecek eğitim programlarına yöneliyoruz. Ürün Takip Sistemi konusunda önemli değişiklikler yaşandı. Geçtiğimiz aylarda düzenlediğimiz bir eğitimle üyelerimizi bu konuda bilgilendirdik. Bu yılın ilk çeyreğinde Medikal Cihazlar Yönetmeliği (MDR) değişiklikleri ve firmaların yeni döneme oryantasyonu için bir eğitim planlıyoruz.”

Kuşçu: “SUT Fiyatları güncellenmeli”

MTSO Meclis Üyesi ve İMC Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersoy Kuşçu ise özellikle Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarına değindi. Devletin ameliyattan gözlük çerçevelerine kadar hiçbir kalemde verdiği rakamların 10 yıldır değişmediğini kaydeden Kuşçu, işletme giderlerinin ise 3-4 kat artmasının sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

Zor bir 2019 yılını geride bıraktıklarını ifade eden Kuşçu, özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmaların ciddi sıkıntılara yol açtığını, tıbbi cihaz ve malzeme fiyatlarının 3 kat artmasına rağmen gelirin aynı oranda artamadığını dile getirdi. Ardından komite bünyesindeki sektörlere yönelik değerlendirmeler yapan Kuşçu, kozmetik ürünler imalatında Uzakdoğu ile rekabette yaşanan sıkıntılara, medikal sektöründe ise medikal malzemelerin eczanelerde, discount marketler ve internet sitelerinden online satılıyor olmasının getirdiği sorunlara değindi. Eczanelerde medikal ürün satışında belli bir kota bulunmasına rağmen bu kotanın dışına çakıldığını kaydeden Kuşçu, denetimlerin artmasını beklediklerini anlattı. Optik sektöründe ise optisyenliğin ciddi bir sektör olmasına rağmen gerek güneş gözlüğü gerekse numaralı gözlüklerin korsan satışının yaygınlaşması nedeniyle sorunlar yaşandığını kaydeden Kuşçu, bu alanda da denetim beklediklerini sözlerine ekledi.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER