MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Üyeler U-ETDS ve Sayısal Takograf konusunda bilgilendirildi 20.04.2019 tarihinde yayınlandı

Önümüzdeki günlerde karayolu taşımacılığında gerçekleşecek değişiklikler nedeniyle sektör temsilcilerinin sıkıntı yaşamaması adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TOBB koordinasyonunda, MTSO ev sahipliğinde U-ETDS ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Semineri düzenlendi. 


Üyeler U-ETDS ve Sayısal Takograf konusunda bilgilendirildi

Karayolu ile yük ve yolcu taşımacılığı yapan yetki belgesi sahibi firmaların 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen verilerini Ulaştırma Elektronik Takip Sistemi’ne (U-ETDS) göndermesi zorunlu olacak. Bu zorunluluk sektör temsilcilerine çeşitli yükümlülükleri de beraberinde getirecek. İlgili tarih geldiğinde sıkıntı yaşanmaması adına Ulaştırma Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde U-ETDS ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Bölgesel katılım sağlanan seminerde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yetki belgesi sahibi firmalar ve bu araçları kullanan mürettebatın da kullanmak zorunda olduğu sayısal takograf ünitelerindeki verilerin kart verme otoritesine gönderme zorunlulukları hakkında da bilgilendirme yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan MTSO Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf Yel, firmaların sıkıntı yaşamaması adına bölgesel toplantılar düzenlendiğine değinerek, “Bu anlamda tanıtım zincirinin önemli bir ayağı olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda bilgilendirme çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.
İki oturumda gerçekleşen toplantının ilk bölümünde söz alan Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı Yılmaz Kılavuz, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri çerçevesinde uygulamaya konulan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) hakkında genel bilgilendirme yaptı. Halihazırda yolcu taşımacılığında uygulanan sistemin 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Karayolu ile yük taşımacılığı yapan yetki belgesi sahibi firmaların da Bakanlıkça belirlenen verilerin gönderilmesi zorunlu olacağını Kaydeden Kılavuz, uygulamanın firmalara çeşitli yükümlülükler getirdiğini belirtti. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TOBB’un uzmanları tarafından da sayısal takograf uygulaması hakkında genel bilgilendirme yapıldı. Uygulama hakkında son gelişmeler anlatıldı. Sunumlarda Karayolu ile yük ve yolcu taşıma yetki belgesi sahibi firmalar ve bu araçları kullanan mürettebatın kullanmak zorunda olduğu sayısal takograf ünitelerindeki verilerin kart verme otoritesine göndermeleri 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale geleceği belirtildi. 


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER