MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

MTSO, yerel yöneticilerden ne bekliyor? 06.12.2018 tarihinde yayınlandı

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde MTSO düzenlediği bir organizasyonla Mersin’in yerel yöneticilerden beklentilerini tespit etti. Siyasi Partilerin Mersin’de yürütecekleri çalışmalarına da ışık tutması hedeflenen etkinlikle, kentin ekonomisinden sosyal hayatına, fiziki şartlarının iyileştirilmesinden altyapısına kadar tüm beklentiler ve öneriler ele alındı.


MTSO, yerel yöneticilerden ne bekliyor?

2014 yılında gerçekleşen yerel seçimler öncesinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Mersin Başkanından Ne Bekliyor?” konulu bir arama konferansı düzenlenmesini sağlayan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), 2019 yerel seçimleri öncesinde bu etkinliğini tekrarladı. Kentteki sivil toplum örgütleri temsilcilerinden, üniversitelere, basın kuruluşu temsilcilerinden MTSO Meclis ve Komite Üyelerine kadar geniş katılımlı olarak düzenlenen ve İzgören Akademi tarafından yönetilen Arama Konferansı'nda yeni yerel yönetimden ne beklendiği sorusuna yanıt arandı.

Katılımlı ve etkileşimli bir beyin fırtınası çalışması olan ve tüm gün devam eden Arama Konferansı, iki farklı oturumda gerçekleşti. Yaklaşık 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen çalışmada her kesimin görüşleri alınmaya çalışıldı. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile Meclis Başkanı Hamit İzol tüm gün boyunca organizasyonu takip ederek çalışmalara destek verdi.

Mersin’in engelleri, fırsatları, tehditlerinin ele alındığı Arama Konferansı’nda, “Ben Başkan olsam ne yapardım?” sorusu tartışıldı. Eylem planı önerilerinin dile getirilip başkanda aranan özelliklerin saptandığı oturumlar dilek ve temennilerle sona erdi.

Konferans sonrasında oluşturulacak sonuç raporu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayları ile paylaşılarak Mersinlilerin ve Mersin iş dünyasının sorun ve beklentilerinden haberdar olmaları sağlanacak. Seçimler sonrasında başlayacak görev döneminde ise saptanan konuların takipçisi olunması hedefleniyor. 

Kızıltan: “Sorun tespiti ve çözümünde yer almak Mersin’e olan borcumuz”

Arama Konferansı’nın açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, sözlerine Konferansın düzenlendiği tarih olan 5 Aralık’a vurgu yaparak başladı. Konferansın, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiği 5 Aralık gününe gelmesinin ayrı bir anlam taşıdığını dile getiren Kızıltan, “Geçen yıl bugün bu salonda Kadın ve Siyaset konulu bir panel düzenlemiştik. Umarım önümüzdeki dönemlerde kadın belediye başkanlarımızla da çalışma fırsatımız olur” ifadelerini kullandı. 
Dünya değiştikçe, ekonomi gelişip dünyanın siyaset ve hizmet mantığının da değiştiğini dile getiren Kızıltan, buna paralel kentlerin yönetim anlayışının da değişmesinin doğal olduğunu söyledi. Yerel yönetimlerin de bu değişim mantığından muaf tutulmasının mümkün olmayacağını vurgulayan Kızıltan, “Mersin’in geleceği adına oluşan bu değişimlere katkıda bulunmak ve Mersin adına sorumluluklarımızı yerine getirmek için, "Mersin Başkanından Ne Bekliyor?" konulu bir Arama Konferansı tasarladık. Önce bunu iş dünyası olarak yapmayı planlasak da üniversitelerimiz olmadan, toplumun kılcal damarları olan Sivil Toplum Kuruluşları olmadan, kentin birçok farklı dinamiği olmadan, bu sorunların tespit ve çözümlerinin tam anlamıyla gerçeği yansıtmayacağını düşündük” dedi. Mümkün olduğunca, Mersin dinamiklerini bir araya getirmeye çalıştıklarına dikkat çeken Kızıltan, “Mersin ile ilgili önemli ve ciddi bilgi ve tecrübeleri olan siz değerli katılımcılarla, yerel yönetim temelinde sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi konuşacağız ve bunları kağıda dökeceğiz. Bu sorunların doğru tespit ve çözümünde yer almak Mersin’e olan borcumuzdur” ifadelerini kullandı.
Siyasetçilerin gelip geçeceğini, belediye başkanlarının, milletvekillerinin gelip geçeceğini kaydeden Kızıltan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Ama biz hep buradayız. Bizim ailelerimiz, çocuklarımız burada. İşlerimiz, geleceğimiz bu kentte. Bu anlamda Mersin’in sorunları en çok bize yansımaktadır. Öte yandan, her anlamda sorunları çözülmüş bir Mersin’den de en büyük yararını görecek olanlar yine bizler olacağız.
Onun için “Mersin Yerel Yönetimlerden, Başkanlardan ne istiyor?” sorusunun cevabını bilimsel ve tarafsız bir şekilde ortaya koymak, hem sorumluluğumuz,  hem de geleceğimiz adına hayati bir konudur.”

“Yönetime talip kişiler için bulunmaz bir bilgi envanteri”

Yapılan çalışmanın aynı zamanda Mersin’i yönetmeye talip kişiler için de bulunmaz bir bilgi envanteri, yol haritası olacağını anlatan Ayhan Kızıltan, sonuçları tüm başkan adayları ile paylaşacaklarını bildirdi. “Kentin kendilerinden neler beklediğini açık, bilimsel ve olağanüstü tarafsız bir gözle sunacağız” diyen Kızıltan, olumsuz ve ayrıştırıcı siyasetin esiri olmayan bir başkanın, ayrıştıran değil birleştiren, halktan uzak değil, samimi şekilde halkın içinde olan, Mersin’i samimiyetle sevdiğini gösteren ve kentin düşüncelerine değer veren bir başkanın hizmet etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

 

 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER