MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

MTSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi 25.09.2019 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eylül ayı Meclis Toplantısı A. Hamit İzol başkanlığında yapıldı. Toplantıda Meclis Üyeleri önümüzdeki süreçte sektörlerince organize edilecek etkinliklerin detaylarını paylaştı. 


MTSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Meclis Toplantısı Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) Birim Sorumlusu Dr. Hülya Sözen’in Kanserden Korunma ve Erken Tanı konusundaki sunumuyla başladı. Özellikle rahim ağzı kanseri, meme kanseri ve kalınbağırsak kanseri konusunda verilen ücretsiz erken tanı imkanları hakkında bilgilendirme yaptığı konuşmasında Sözen, kanserden korunma adına neler yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ardından TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yetkilisi Dr. İncinur Hasbay, nişastayı sağlıklı hale getirebilmek adına yürüttükleri ar-ge çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
Meclisin yeni Üyeleri Murat Okşar ve Yaşar Özkaya’nın kendisini tanıtması sonrasında toplantı, Eylül ayı faaliyet videosunun izlenmesiyle devam etti. 

Çakır:  “Tarım Konferansına sahip çıkalım”
Meclis Üyelerinin gündeme ilişkin konuşmalarında ilk söz alan Hakan Sefa Çakır oldu. 28 Eylül’de saat 09.00’da Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan Türkiye Tarım Politikaları ve Geleceği Konferansı hakkında bilgi veren Çakır, tüm üyeleri bu etkinliğe davet etti. Türkiye çapında ses getirecek bir organizasyon olacağını vurgulayan Çakır, “Bu bizim organizasyonumuz ve destek olup hep birlikte orada olalım” diye konuştu. 

Kayacı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştük”
Mersin Marina’da tüm alanların ticari ranta dönüştüğünü dile getiren Hakan Kayacı, bu konuda ciddi sorun yaşandığını ifade edip sorunun çözümü adına yürüttükleri çalışmaları aktardı. Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüştüklerini kaydeden Kayacı, “Marinadaki betonlaşmayla mücadele edilmesi gerekiyor” dedi. 

Güner: “Özel okullar bu ülkenin gerçeği”
Tamer Güner ise 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenleyecekleri organizasyon hakkında bilgi verdi. Mersin’e değer katan bir öğretmeni yılın öğretmeni seçmek istediklerini kaydeden Güner, bu konuda önerilere açık olduklarını söyledi. Sunay Akın’ın da bu organizasyona konuşmacı olarak katılacağını ifade eden Güner, tüm Meclis Üyelerini organizasyona davet etti.
Özel okullar ile ilgili yapılan yüksek fiyat eleştirilerine de açıklık getiren Güner, bu sektörden 6 bin kişinin geçimini sağladığını belirterek, “Özel okul işletmeciliği artık ülkemizin bir gerçeği. Sektöre sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı. 

Hasancağolu: “Ar-Ge projeleri değerlendirilirken 5 kritere bakılıyor”
İshak Mehmet Hasancaoğlu ise KOSGEB İl Müdürlüğü Ar-Ge Projeleri Değerlendirme Kurulu’nda yapılan çalışmaları aktardı. TÜBİTAK’ın da bu konuda destek verdiğini ancak her ilde bulunması nedeniyle KOSGEB’e daha rahat ulaşılabildiğini kaydeden Hasancaoğlu, KOSGEB’e sunulan Ar-Ge Projeleri değerlendirilirken dikkat edilen kriterleri şöyle sıraladı: 
“1 - Ulusal boyutta yenilik getirmesi bekleniyor
2 - Projeyi yürütecek kişilerin konuyla ilgili bilgisinin olup olmadığı değerlendiriliyor. 
3 – Projenin yapılabilir nitelikte olması gerekiyor.
4 – Ürünün ticarileşebiliyor olması gerekiyor.
5 – Desteklenen projelerde ürünün prototipinin yapılmış olması gerekiyor.”

Tekli: “Robot yarışmaları çağımızın sporu olacak”
Sabri Tekli ise önümüzdeki süreçte Mersin’de gerçekleştirilecek Robotik Turnuvası hakkında bilgi verdi. Mersin-Tarsus OSB’de yer alan Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yürütülen kodlama eğitimi sonrasında araştırmaya başladıklarını ve İstanbul’da düzenlenen robot yarışlarını takip ettiklerini bildiren Tekli, ardından bu etkinliği Mersin’e getirme mücadelesi verdiklerini söyledi. Uluslararası boyutta düzenlenecek turnuvaya Hindistan’dan da başvuru geldiğini ifade eden Tekli, “İstanbul’da bu konuda başarılı ve deneyimli okullarının da aralarında bulunduğu 42 okul müracaatı var. Bizim okulumuz da bir takımla mücadele edecek. Bu yarışlar dolayısıyla Mersin’de yaklaşık bin kişiyi ağırlayacağız. Konuyu kentteki tüm kurumlarla paylaştık, herkes hem sahip çıkıyor hem de destekliyor. İyi bir organizasyon olacağına inanıyoruz” dedi. 

Kızıltan: “Organizasyonlarımıza sahip çıkalım”
Kapanış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise Oda tarafından düzenlenen organizasyonlara Meclis Üyelerinin sahip çıkmasını istedi. Özellikle 28 Eylülde ulusal nitelikte bir tarım konferansına imza atılacağını kaydeden Kızıltan, “Tarımın planlanması yapılıyor. Tarımı tekrar bu ülkenin en önemli sektörlerinden biri haline getirmeliyiz. Düzenleyeceğimiz organizasyonla çalışmalara ışık tutabiliriz. Hepimiz destek olmalıyız” ifadelerini kullandı. Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER