MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

MTSO’dan üyelerine veri güvenliği eğitimi  15.11.2018 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 9 No’lu Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Telekomünikasyon ve Büro Cihazları Meslek Komitesi öncülüğünde, MTSO üyelerine veri kurtarma ve siber güvenlik eğitimi verildi. 


MTSO’dan üyelerine veri güvenliği eğitimi 

Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal verdiği eğitimde, günümüzde gerek kişiler gerekse kurum ve işletmelerin verilerini büyük oranda bilgisayar sistemlerinde sakladığını söyledi. 

Bu verilerin, bilgisayar sistemlerinde genel hatlarıyla, hard diskler gibi manyetik, CD ve DVD gibi optik ve flas bellekler gibi elektronik tabanlı ortamlarda depolandığını söyleyen Günal, veri kurtarma işinin ise profesyonel bilgi birikimi, deneyim ve yazılım tabanlı bir alt yapı gerektirdiğini kaydetti. 

Depolanan bu verilerin fiziksel ya da mantıksal tabanda normal yollarla erişilemez hale gelmesinin veri kaybı olarak adlandırıldığını belirten Günal, veri kaybı nedenlerini ise şöyle sıraladı:
“Verilerin bozulması, verilerin kasıtlı olarak veya yanlışlıkla silinmesi, gerçekleştirilen ağ saldırısı sonucunda verilerin ele geçirilmesi ve sistem üzerinden silinesi ya da şifrelenmesi, bir virüsün sisteme dahil olması, sabit diskin fiziksel olarak darbeye maruz kalması veya çalınması gibi durumlar, veri kayıplarının yaşanmasının en önemli nedenlerini oluşturmaktadır. Hatta bir yangın, su baskını ya da sel arşivinize zarar vererek tüm verilerinizin kaybolmasına neden olabilir.”

Günal,  veri kaybına uğramamak için yapılması gerekenler için şunları önerdi;
-Farklı elektronik kaynaklardan beslenen ve hatta farklı mekanlarda yedekleme yapılmalı, 
-Sunucu ve yedekleme cihazlarının saklı tutulduğu odaların klimatize edilmesine ve tozsuz olmasına özen gösterilmeli, 
-Sitem dışarıdan ve içeriden gelecek saldırılara karşı siber güvenlik cihazlarıyla korunmalı,
-Belli aralıklarla sistem odalarının gözle kontrolü sağlanmalı, 
-Sunucular ve depolama aygıtları gibi cihazların sürekli açık bırakılması halinde içerdikleri disklerin seçimine dikkat edilmeli,
-Herhangi bir anlık veri kaybı durumunda bu konuda tecrübesi olduğunu söylese bile yakınlarımıza, arkadaşlarımıza, sistem yöneticisine ve servis veren firmalara müdahale ettirmemeli.

Komtera A.Ş. Kanal Müdürü Gürsel Tursun ise siber güvenlik ve güncel siber saldırılar hakkında sunumunda, güvenlik tedbirlerini arttırmak için neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler aktardı. 


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER