MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Kadın kooperatifleri buluştu 14.10.2021 tarihinde yayınlandı

Ticaret İl Müdürlüğü ve TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) desteğiyle ‘Mersin Kadın Kooperatifleri Buluşması’ gerçekleştirildi. 


Kadın kooperatifleri buluştu

MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayla Harp, Ticaret İl Müdürü Akif Yıldız ve 12 kadın kooperatifi temsilcilerinin katıldığı toplantıda kooperatifçilikte yenilikçi çözümler ele alındı. Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi adına önümüzdeki süreçte neler yapılabileceğine dair yol haritası konuşuldu. Kooperatif başkanlarının yaşadığı sorunları anlattığı buluşmada talepleri dinlendi. Özellikle finansal konularda ciddi sıkıntıların yaşandığı vurgulanan toplantıda nakit sıkıntısı yanında finansmanlarının güçlü olmaması nedeniyle kredilere erişimde dahi zorlandıkları dile getirildi. Kurulan bir kooperatifin ilk yıllarını rahat atlatabilmesi ve güçlenebilmesi için bir takım vergisel ya da personel maliyetlerine yönelik yükün hafifletilmesine dair destekler beklediklerini anlatan kooperatif temsilcileri, kadın kooperatiflerinin kendi aralarında yapacakları işbirlikleriyle de güçlenebileceklerine işaret etti. Matbaa, nakliye gibi ortak ihtiyaçların birlikte hareket edilerek maliyetin düşürülebileceği kaydedilen toplantıda birbirlerinin müşterisi ya da tedarikçisi olarak da karşılıklı güçlenebilecekleri ifade edildi. 

Çakır: “Kooperatifleşmeyle ilgili yapısal değişiklik yapılmalı”
“Kooperatifçilik bizim geleceğimiz. Birleşmek bizim geleceğimiz” sözleriyle konuşmasına başlayan MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, üretilen ürünlerin güç birliğine gidilmemesi nedeniyle ucuza satılmasından şikayetçi oldu. Kooperatifleşmeyle ilgili yapısal değişiklikler yapılması gerektiğini de vurgulayan Çakır, ülkenin kurtuluşu için bu konuda düzenleme yapılmasının ciddi şekilde masaya yatırılması gerektiğini söyledi. 

Harp: “Türkiye genelinde çalışıyoruz
TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayla Harp ise TOBB bünyesinde Kooperatifler Çalışma Komisyonu Başkan Yardımcısı olduğunu belirterek, 8 aydır bu konu üzerinde çalıştığını bildirdi. Sahadaki sorunları saptamak adına 81 ildeki kadın kooperatiflerine anket uyguladıklarını kaydeden Harp, amaçlarının bu oluşumları güçlendirmek ve etkinliklerini artırmak olduğunu vurguladı. 

Yıldız: “Kötü örnekler nedeniyle bugün istenen noktada değiliz”
Kooperatifçiliğin çok eskilere dayandığına değinen Ticaret İl Müdürü Akif Yıldız ise dönem dönem yaşanan kötü örnekler nedeniyle bugün istenen noktaya ulaşılamadığını söyledi. Sorunların mutlaka doğru analiz edilip yol haritası belirlenmesi gerektiğini kaydeden Yıldız, ardından Bakanlığın bu konuda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER