MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

İran Maku Serbest Bölgesi’nden yatırım çağrısı  26.09.2018 tarihinde yayınlandı

İran’ın Maku Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Gholamreza Soleimany ile beraberindeki heyet, MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum eşliğinde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret etti. Maku Serbest Bölgesi’nin yatırım imkanlarının anlatıldığı görüşmede karşılıklı hangi alanlarda işbirliği yapılabileceği konuşuldu. Özellikle, petrokimya, tekstil, seracılık, ağırlık transit taşımalar olmak üzere lojistik ve sanayi ürünleri üretiminin işbirliği yapılabilecek yatırım alanları olduğu yönünde görüş birliğine varıldı.


İran Maku Serbest Bölgesi’nden yatırım çağrısı 

Görüşmede Maku Serbest Bölgesi hakkında bilgi veren Gholamreza Soleimany, İran’ın kuzeybatısında yer alan bölgenin 420 bin hektar alana kurulduğunu ve 200 bin civarındaki nüfusuyla dünyanın en büyük ve geniş serbest bölgelerinden biri olduklarını bildirdi. Elverişli altyapısı ve destekleyici özel yasalarıyla yurtiçi ve yurt dışı yatırımcılara çok geniş fırsatlar sunduklarını da vurgulayan Soleimany, sunumunda şu bilgilere yer verdi: 
“Mersin ile bölgemiz arasındaki uzaklık 1100 km. Bu nedenle karşılıklı yatırım noktasında mesafe açısından ciddi avantajlar bulunmakta. Biz de işbirliğimizi geliştirmek adına sizleri ziyaret etmek istedik. Yakın mesafe yanında şirket kurulumlarına önemli avantajlar da sağlıyoruz. Örneğin yatırımcılar için 20 yıl vergi muafiyetimizin olduğunu söyleyebilirim. Hatta imalat sektöründeki yatırımlarda bu muafiyet 30 yıla kadar uzayabiliyor. Makine ve teçhizat yatırımları da KDV’den muaf tutuluyor. Yüzde 100 yabancı şirket kurulumuna olanak tanıyoruz. İran’dan temin edilen hammaddelerin kullanılmasıyla yapılan üretimin ihraç edilmesi durumunda vergilerden yüzde 70 muafiyet sağlanıyor.”

“İran, Türk ürünlerini seviyor”
Yalnızca vergiler açısından değil istihdamdan enerjiye kadar tüm girdiler göz önünde bulundurulduğunda Maku Serbest Bölgesi’nde üretim yapacak bir kişinin üretimde yüzde 50’ye varan avantaj elde edebileceğine dikkat çeken Gholamreza Soleimany, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Bölgemizde yatırım yapılması halinde ihracatın yanında yurtiçi pazara satış da düşünülebilir. Kalabalık bir İran nüfusu var ve İranlılar Türk mallarına çok düşkün. Bu nedenle tercih edilirliği çok yüksek.”
Üretimin yanı sıra turizmde işbirliğinin sağlanabileceğini de vurgulayan Soleimany, bölgenin turizm cazibesinin de oldukça yüksek olduğunu, geçen yıl 1 milyondan fazla turist ağırladıklarını anlattı. 
Sunumu dinleyen MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan her türlü işbirliğine açık olduklarını dile getirerek temasların önümüzdeki süreçte de devam edip karşılıklı ortaklıklar noktasındaki çalışmaların artırılabileceğini dile getirdi. 
 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER