MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

BAŞKENTTE ‘TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET’ SESLERİ YÜKSELDİ 17.09.2015 tarihinde yayınlandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde ve 14 Sivil Toplum Kuruluşu’nun desteği ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce kişi Ankara Sıhhiye Meydanı’ndan 1. Meclis’e kadar ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ demek için yürüdü. Yürüyüş boyunca herhangi bir slogan atmayan grubun ellerinde yalnızca Türk bayrakları taşındı.


BAŞKENTTE ‘TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET’ SESLERİ YÜKSELDİ

Yürüyüş için Ankara dışından 100’e yakın otobüs gelirken 6 bin civarında polis memuru güvenliği sağladı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ise Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu üyelerimizden oluşan 50 kişilik ekiple destek verdi. Yürüyüşte 1 kilometrelik Türk bayrağı taşınırken terör eylemleri çalınan düdüklerle protesto edildi. 
Yürüyüşü organize eden işçi ve işveren örgütleri şöyle:
HAK-İŞ, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB).

Hisarcıklıoğlu: “Birliğimize sahip çıkma günüdür”

1.Meclis’te tamamlanan yürüyüşün ardından kalabalık grup hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından grup adına açıklama yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 
“Değerli arkadaşlar, öncelikle bu anlamlı organizasyonu gerçekleştiren meslek kuruluşlarımıza, sendikalarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve bizi yalnız bırakmayan Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya gelen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bugün buraya gelen insanlar ülkemizin, milletimizin, devletimizin birliğine ve bütünlüğüne sahip çıktılar. Hep birlikte teröre karşı milli bir duruş sergilediler. Milletimizin kardeşliğini gösterdiler. Bugün burada olan bizler farklı dünya görüşlerine, farklı düşüncelere sahibiz ama ortak noktalarımız var. Hepimiz bu memleketin sevdalısıyız. Hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz, bugünümüz, yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız. Biz bize komşuyu komşuya, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı sessiz kalamayız. Bir tarafta hep birlikte yaşarken, toplumda her geçen gün kutuplaşma artarken, akıl ve vicdan tutulması karşısında sessiz kalamayız. İşte bu yüzden Ankara’nın bugüne kadar görmediği, her görüş ve düşünceden, toplumun tüm kesimlerinden mahşeri bir kalabalık bugün burada. Hepinize teşekkür ediyoruz. 
Birliğimizin ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı alıp buraya geldik. Milletimizin kardeşliğini korumak için buraya geldik. Üzerimizde oynanan kirli oyunu boşa çıkarmak için buraya geldik. Bizi ayırmaya çalışan fitne ateşini söndürmek için buraya geldik. Huzura kastedenlere karşı tek yürek olduğumuzu göstermek için bir araya geldik. Toplumsal barışa güç vermek ve kırılan umutları yeniden yeşertmek için buraya geldik. Farklılıklarımızı değil, ortaklıklarımıza umut dolu geleceğimize odaklandık. Terörü lanetledik, kardeşliğimize sahip çıktık. ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ dedik. 
Arkadaşlar şimdi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı 1. Meclis’teyiz. Yürüyüşümüzün burada sonuçlanması son derece önemli bir mesajı içermektedir. Bu milletin birlikte yaşama iradesinin ilk timsali olan kurucu Meclis’teyiz. Aziz milletimiz, gün demokrasimize birliğimize, birbirimize sahip çıkma günüdür. Hep birlikte sağduyuyu ortaya koyduk. Hep birlikte bugün vicdanımızın sesine kulak verdik. Bu ülkenin vatandaşı olmanın bilinciyle bir araya geldik. Bundan sonra da bu kararlı birlikteliğimizi sürdüreceğiz. Kalbini öfkeyle dolduranlar değil, yüreği kardeşlik ve barışla çarpan insanların sesi olacağız. Teröre tepki göstermek adına vatandaşlarımızı rencide edecek, kardeşliğimize zarar verecek her türlü eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Bu millet terörün karşısında. Bu millet kardeşliğine sahip çıkıyor. Birlik ve beraberlik içinde geleceğe kararlılıkla yürümek istiyor. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız. Birbirimizin kardeşiyiz. Bu vatan, bu ülke bu bayrak hepimizin bir kere daha diyoruz ki Teröre Hayır Kardeşliğe Evet.”Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER