MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

A.Ş’lerin genel kurul toplantıları usul ve esaslarında değişikliğe gidildi 04.04.2020 tarihinde yayınlandı

Covid-19 pandemisi dolayısıyla anonim şirketlerin genel kurul toplantılarının usul ve esaslarında bir takım değişikliklere gidildi. Buna göre sermaye şirketleri 2019 yılı hesap dönemine ilişkin olarak bu yıl gerçekleştirilecek genel kurul toplantılarında nakit kâr payı dağıtımı kararlarında geçmiş yıl kârları dağıtıma konu edilmeyecek. Dağıtım tutarı 2019 yılı net dönem karının %25'ini aşmayacak ve yönetim kuruluna kar payı avansı dağıtım yetkisi verilmeyecek.


A.Ş’lerin genel kurul toplantıları usul ve esaslarında değişikliğe gidildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yaptığı yazılı açıklama ile Ticaret Bakanlığı’nın yeni uygulaması hakkında bilgi verdi. Yazıda şu ifadelere yer verildi:
“Ticaret Bakanlığı'nın Birliğimize ilettiği 31.03.2020 tarihli yazıda, covid-19 virüsü nedeniyle sermaye şirketlerinin özkaynaklarını korumasının önemine işaret edilmekte ve 28.11.2012 tarihli ve 28481 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları ile Bu Toplantılarda Bulunacak Ticaret Bakanlığı Temsilcileri Hakkında Yönetmeliği'nin" 13/5 inci maddesine dayanılarak, aşağıdaki duyurunun tüm şirketlere yapılması istenmektedir:
‘Kamunun iştiraki olan şirketler hariç olmak üzere, sermaye şirketlerinin 2019 yılı hesap dönemine ilişkin olarak bu yıl gerçekleştirilecek genel kurul toplantılarında gündeme alınacak nakit kâr payı dağıtımı kararlarında, geçmiş yıl kârlarının dağıtıma konu edilmemesi ve dağıtım tutarının 2019 yılı net dönem karının %25'ini aşmaması ile yönetim kuruluna kâr payı avansı dağıtımı yetkisi verilmemesi..."

 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER