MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Dış Ticarette kullanılan Menşe Şahadetnameleri ile Form - A belgelerinin onay süreçlerinde değişiklik yapılmıştır.

COVİD -19 salgınının ülkemizde yayılmasının en aza indirilmesi amacıyla Dış Ticarette kullanılan Menşe Şahadetnameleri ile Form - A (Özel Menşe Şahadetnameleri) belgelerinin onay süreçlerinde düzenlemeler yapılmıştır.


Dış Ticarette kullanılan Menşe Şahadetnameleri ile Form - A belgelerinin onay süreçlerinde değişiklik yapılmıştır.

Sayın Üyemiz,

COVİD -19 salgınının ülkemizde yayılmasının en aza indirilmesi amacıyla yayımlanan 2020/4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi (COVİD-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler) kapsamında:

  1. Oda çalışma saatlerimiz ikinci bir bilgilendirmeye kadar sabah 09:30 – 12:00 öğle 13:00 - 16:30 arası olacak şekilde düzenlenmiştir.

  2. Zorunluluk arz eden hizmetleri aksatmayacak şekilde asgari sayıda personelle hizmet verilecek şekilde dönüşümlü çalışma yapılacaktır.

  3. Mevzuat ve teknolojinin imkan verdiği ölçüde bazı hizmet ve belgeler elektronik ortamda verilmekte olup, detaylar www.mtso.org.tr sayfamızdan yayımlanmaktadır.

Yukarıda belirtilen tedbirler alınmış olup, dış ticarette kullanılan Menşe ve Dolaşım Belgelerinden A.TR Dolaşım Belgelesi, EUR.1, EUR.MED, D-8 Menşe, İran Menşe ve Malezya Menşe Belgelerinin onayı zorunlu olarak MEDOS üzerinden yapılmaktadır.

Diğer taraftan Menşe Şahadetnameleri ile Form - A (Özel Menşe Şahadetnameleri) hem MEDOS üzerinden elektronik ortamda hem de manul olarak onaylanabilmektedir. 24.03.2020 tarihi itibariyle Dış Ticaret Birimimizde dönüşümlü çalışmaya geçilecek olup, hizmetleri aksatmayacak şekilde nöbetçi personel bulundurulacaktır. Bu tarih itibari ile Menşe Şahadetnameleri ile Form – A belgelerinin MEDOS Sistemi üzerinden doldurularak imzalanmak üzere odaya gönderilmesi halinde nöbet dışındaki yetkili personeller uzaktan çalışma ile bu belgeleri e-imza ile imzalayacak ve bu şekilde imzalanan belgeler ilgililer tarafından yazdırılarak ıslak imza için Odaya gönderilmesi halinde nöbetçi personeller öncelikle bunları değerlendirerek sonuçlandıracak olup, manuel ortamda gelen belgeler kalan zaman diliminde imkanlar ölçüsünde yapılmaya gayret edilecektir.

Medos sistemine ulaşmak için  https://medos.tobb.org.tr/


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER