MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Başkan Makaleler


13.05.2019 Ülkeden çıkan doları engellemek zorundayız. Nasıl mı? Mersin üreten bir kent. Üreten bir kent olmaya artarak devam etmeli. Ancak, dövizdeki fiyat istikrarsızlığı, özellikle dolardaki, belirsizlik nedeniyle sanayiciler ham madde alamamaktan ve buna bağlı üretim yapamamaktan şikayetçi. Çok şükür Mersin’de üretim tesislerimizde bir kapanma yok ama bu süreç böyle devam ederse, ne olur? Türkiye genelinde bazı üretim tesislerinin kapanmasa da, sıkıntılardan dolayı bakım-onarım mazeretiyle çalışanlarına izin verdiğini görüyoruz. Bu süreç kapanmaya kadar gidebilir. Sanayiciyi çaresiz duruma düşüremeyiz,üretim tesislerimizin kapanmasına izin vermeyiz. Bu, istihdamı da olumsuz etkiler.Stokları şişen ve ham madde alamayan bir üretim tesisi uzun süre ayakta kalamaz. Aslında bir slogan olsa da içinde doğruluk payı olan bir durum var: “ Her kriz bir fırsattır”… Mersin, sanayi üretimi anlamında daha çok montaja dayanan bir kent. Elbette orijinal üretim yapan, kendi kaynaklarımızla, ithal girdiye dayanmadan katma değer üreten sayısız firmamız var. Ama genel anlamda sanayi desenimiz montaj. Sonuçta bundan para kazanıyoruz, ekmek yiyoruz, iş ve aş veriyoruz. Aslında montaj, üretime başlama niyeti olan bir firmanın ilk adımıdır.  Tofaş, montajla başlamıştı, şimdi ne durumda? Mersin’in bu gücünü iyi kullanmalıyız ve bunu yabancı yatırımcıya iyi lanse etmeliyiz. Çünkü dış pazarı hedefleyen bir montaj sanayinin en uygun yeri pazara ulaşma anlamında lojistik gücü olan Mersin’dir.İç pazarı hedefleyen bir montaj başka yerde de olabilir. Ama hedef dış pazarsa, ihracatsa en uygun yer Mersin’dir. Bakın neden Çinliler buraya geliyor, neden ürünlerinin montajını burada yapmak istiyor? Tabi ki Avrupa’ya mal satabilmek için. Kaliteli bir montaj merkezi olmak veya genel sanayi deseni içinde kaliteli bir montaj merkezi olarak da bilinmek kötü bir şey değil.
01.04.2019 Her seçim demokrasi binasına konulan sağlam bir tuğladır… Bugün tüm Türkiye ve özelinde Mersin olarak yerel yönetimleri idare edecek olan belediye başkanlarımızı seçeceğiz. Öncelikle, her seçim ülkemizin demokrasi binasına konulan sağlam bir tuğladır. Demokrasiye inanan bir toplum olarak bu seçimlerin önce kentimize, daha sonra ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini ve sonunda kazananın milletimiz olmasını diliyoruz. Dileğimiz o dur ki, seçim bittikten sonra artık siyaset bir kenara konsun, gereksiz parti ayrışmaları unutulsun ve seçilen tüm Başkanlar Mersin’i yapay tüm ayrımcılıkları bir kenara iterek kucaklasın. Doğrusu seçim kampanyaları sürecinde aslında tüm adaylarda bu birleştiriciliği hissettik ve mutlu olduk. Kavgacı olmayan üsluplarından dolayı, birleştirici sloganlarından dolayı tüm adaylara teşekkür ediyoruz. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak dileğimiz yerel yönetimlerin ekonomiye daha çok entegre olması, hatta kente gelecek olan yatırımlarda öncü olmasıdır. Bunun için tüm adayların seçim süreçlerini yakından izledik. Siyaset üstü bir kurum olarak, siyasi parti ayrımı yapmadan tüm adayların davet edildiğimiz her toplantısına katıldık. Bunun yanı sıra, tüm adayları da Odamıza davet ederek iş dünyamızın, sektörlerimizin seçilmiş temsilcileri olan Meclis Üyelerimiz ve Meslek Komiteleri üyelerimizle bir araya getirdik. Bu buluşmalarda hem adayların görüşlerini, Mersin için projelerini dinledik, hem de onlara kendi bakış açımızı, kent ekonomisinin talep ve beklentilerini ilettik. 
04.03.2019 Ekonomide yeni bir Marmara’yı kim istemez? 31 Mart 2019 tarihinde Türkiye genelinde yapılacak yerel seçimlerden dolayı tüm ülke seçimlere odaklanmış durumda. Ne zaman bir seçim olsa,  ne yazık ki her şeyi unutup sadece tüm gündem olarak seçimleri bekliyoruz. Oysa hayat devam ediyor, ekonomi devam ediyor, sorunlar devam ediyor. Evet, yerel seçimler kentler için çok ama çok önemli ancak bir şeye odaklanırken diğer şeyleri kaçırmamalıyız, çünkü dünya bizim yerel seçimlerimizi beklemiyor. Bu artık bir alışkanlık haline gelmemelidir. Yatırım yapacak yatırımcı yerel seçimi bekliyor, kamu yatırımı yerel seçimi bekliyor, yeni eleman alacak firma yerel seçimi bekliyor, sermayesi olan seçimi bekliyor… Ama biz beklerken hayat devam ediyor. Bu anlamda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz de elbette yerel seçimlere önem veriyoruz ve bununla ilgili yeni adaylara yol gösterecek birçok çalışmayı bir yandan ortaya koyarken, öte yanda diğer şeyleri beklemeye almıyoruz. Ne kentimizin ne de ülkemizin böyle beklemelere tahammülü yok. MTSO olarak sürekli nasıl daha çok ve daha kaliteli üretiriz, bu ürünleri daha etkin şekilde ihracata nasıl entegre ederiz, firmalarımızın eğitim ve beceri eksiklerini nasıl gideririz, dış tanıtımlarımızı daha etkin nasıl yaparız, Mersin’deki yatırımları nasıl arttırırız gibi sorulara cevap olacak somut projeler üretiyor, somut adımlar atıyoruz. Yerel seçimler çok ama çok önemli, ama bu gündem bizlere kentimizde yapılması gereken şeyleri unutturmamalıdır. Şirketlerimizde, kentimizde yapılması gereken şeyleri unutturmamalıdır. Herkes öncelikle canla başla kendi işine odaklanmalıdır.
21.01.2019 Kürekleri aynı yöne çekenler kazanır… Tüm dünyanın ekonomik ve sosyal sorunlar yaşadığı bir dönemdeyiz. Huzurun ve ekonominin asla bozulamayacak gibi göründüğü Avrupa ülkelerinde bile sorunlar bitmezken, ABD’de kısmi de olsa hükümet işleri askıya alınırken, dünyanın etkin bir parçası olan ülkemizin ve kentimizin etkilenmemesi mümkün değil elbette. Hatta son yıllarda bu sorunlardan daha da fazla etkilendiğimizi görüyoruz. Ama gerek hükümetin gerekse iş dünyasının bu noktada çabasını da görüyoruz. Şunu açıkça ve gururla söylemek isterim ki, Türk iş dünyasının, özelinde Mersin iş dünyasının – ki bölgesel sorunlara ve sıkıntılı pazarlara en çok iş yapan bir kent olarak – sorunlara karşı gösterdiği direnç takdire şayandır. Bu noktada özellikle Mersin iş dünyasının direnci, sorunlara karşı duruşu, her şeye rağmen üretmeye, istihdam oluşturmaya ve ihracatla ülkesinin zenginliği olmaya devam etme çabası gerçekten önemlidir. Tüm bu çabanın arkasında ise kentimizin ekonomik Sivil Toplum Kuruluşlarının organize çabası unutulmamalıdır. Mersin’de bulunan tüm ekonomik Sivil Toplum Kuruluşları her ne kadar MTSO üst çatısının altında yer alan üyelerimiz olsalar da, sayısız STK’nın belli kriter veya sektörel anlamda ayrı birer oluşum kurmuş olmalarından, daha dinamik şekilde kent ekonomisi adına çalışmalarından her zaman memnuniyet duyduk. Asla rakip olmadık, alternatif olmadık. Kentin birlik ve beraberliği adına da böyle bir şey kabul edilemez zaten.