MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

MTSO’dan sağlık turizmine eğitim desteği 10.12.2018 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin’in sağlık turizmindeki etkinliğini artırmak amacıyla sektör temsilcilerine yönelik, bu alanın hukuki şartlarından pazarlamasına, operasyonel sürecinden markalaşmasına kadar her konuda kapsamlı bir eğitim düzenledi. 2 gün süren eğitimlerde hedef, bu alandaki eleman eksikliğini gidermek ve sağlık turizmi teşvikler yönetimi konusunda bilgilendirmek.


MTSO’dan sağlık turizmine eğitim desteği

MTSO 26 No’lu Sağlık Hizmetleri, Medikal ve Kozmetik Meslek Komitesi ile MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı ortaklığında, 6-7 Aralık tarihlerinde Mersin’in sağlık turizmindeki etkinliğini artırmak amacıyla sektör temsilcilerine yönelik ‘Sağlık Turizmi Eğitimi’ gerçekleştirildi. Eğitimin amacı, Türkiye’ye özgü yetişmiş eleman eksikliğinin giderilmesi ve sağlık turizmi teşvikler yönetimi konusunda bilgilendirmek. 

İhracatı Geliştirme Merkezi’nden (İGEME) Eğitmen Murat Işık, sektör temsilcilerini sağlık turizm hakkında kuramsal, pazarlama, hasta yönetimi, teşvikler yönetimi konusunda bilgilendirirken, soruların cevapları ve sorunların çözümü konusunda da projeler üzerinden örnekler verdi. Herhangi bir tedavi veya bakım sebebiyle sağlık hizmeti almak için, ikamet edilen yerden başka bir yerde yapılan planlı seyahate medikal turizm yani sağlık turizmi denildiğini kaydeden Işık, Türk Sağlık Turizmi’nde sağlık hizmeti, makine teçhizat ve doktor yetersizliğinin olmadığını belirtti. Sağlık turizminde konunun ‘sağlık’ değil, ‘pazarlama ve iletişim’ olduğuna dikkat çeken Işık, asıl eksikliğin sağlık turizm pazarlamasında ve etik değerler üzerine kurulu bir operasyon yapıda yaşandığını söyledi. 

Işık: “Sağlık turizmini markalaştırmak zorundayız”

Sağlık turizminde Türkiye’nin veremeyeceği hizmet yok” diyen Işık, bu nedenle konunun sadece estetik ve saç ekimi gibi branşlara indirgenmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Sağlığın tüm branşlarında hastaların geldiğini ve başarılı çalışmalar yapıldığını kaydeden Işık, “Bu nedenle katma değeri yüksek branşlar başta olmak üzere tüm branşları geliştirmek ve tanıtmak zorundayız. Bugün her branşı yapabilen ve yönetebilen bir sistemimiz varsa sağlık turizmini markalaştırmak zorundayız. Sağlık turizminde hala göz ardı ettiğimiz bakımevi, rehabilitasyon ve geriatri alanı, fırsat ve yeni girişimlere açık bakir bir alan. Bu yüzden Mersin’in coğrafyası ve insanının bu anlamda elindeki fırsatı değerlendirmesi gerekir” dedi. 

“Mersin sağlık turizmi yapabilir”

Sağlık sektörünün hava ve su gibi herkesin ihtiyaç duyduğu bir sektör olduğunu aktaran Işık, Mersin’in de sağlık turizmi yapabileceğini söyledi. Mersin’in sağlık turizmini geliştirmesi için bir master plan ile iş planı hazırlaması gerektiğini belirten Işık, “Mersin, marka şehir kavramına  ‘Sağlıkta Marka Şehir Mersin’ hedefine de eklemeli. Bunun için uluslararasılaşan bir sağlık sektörüne ihtiyaç var. Mersin özelinde bu treni kaçırmamak gerekiyor. Bunun için MTSO’nun yaptığı bu eğitim gibi organizasyon ve çalışmaları artırmalıyız” diye konuştu. 
 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER