MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin, kereste fiyatlarında avantaj elde etme hedefinde 24.06.2018 tarihinde yayınlandı

Farklı yerleşim alanlarının yanı sıra sokak, mahalle, sanayi bölgesi ve OSB gibi ayrı yapıların içinde üretim yapmaya çalışan 1500 civarında sektör temsilcimiz bulunmakta. Bu nedenle ivedilikle sektörel sanayi sitesine ihtiyaç duymaktayız.


Mersin, kereste fiyatlarında avantaj elde etme hedefinde

MTSO 34 No’lu Komite Başkanı Mehmet Ali Güldağ, ağaç ve orman ürünleri sektöründeki hammadde sıkıntısını çözmek adına önümüzdeki süreçte bir dizi çalışma başlatacaklarını söyledi. Güldağ, en büyük sıkıntının hammadde yetersizliği nedeniyle yükselen fiyatlar olduğuna dikkat çekerek, yapacakları araştırmalardan istedikleri sonucu alabilmeleri halinde hem fiyatları aşağı çekmeyi hem de Mersin’i kereste hammadde temin merkezine dönüştürmeyi hedeflediklerini anlattı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 34 No’lu Ağaç ve Orman Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Ali Güldağ, sektör sorunlarına dikkat çekerek bu sorunlara çözüm üretmek adına komitenin planladığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. İlk olarak hammadde fiyatlarına değinen Güldağ, Türkiye’deki ormanların korunması adına yürütülen çalışmalar nedeniyle hammadde fiyatlarının arttığını anlattı. Bu korumalara paralel yükselen hammadde fiyatlarını rekabetçi bir noktaya indirebilmek adına sektör temsilcilerinin yeni kaynaklar araştırdığını vurgulayan Güldağ, özellikle Kolombiya, Estonya ve Litvanya’da çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Son yıllarda Kolombiya, Estonya ve Litvanya’dan Türkiye’nin 3’te 1’i fiyatına tropikal ağaç ithal edildiğini tespit ettiklerini bildiren Güldağ şöyle konuştu:

Komitemiz ilk olarak son 5 yılda yapılan bir ve ikinci sınıf iğneli ve iğnesiz yapraklı ağaçlardan mamul kereste ithalat fiyatlarını araştıracak. Bunun için Odamızın desteğiyle çalışmaya başladık. GTİP numaralarına bakarak ihtiyacımız olan bazı cins kerestelerin Türkiye’ye maliyetini saptayıp uygun fiyatlarla sektörle buluşturulması adına çalışıyoruz.

“Muadillerden sonuç alırsak kerestenin merkezi olabiliriz”

Kolombiya, Estonya ve Litvanya’da mevcut durumda kullandıkları ağaçların muadil cinslerine rastladıklarına da dikkat çeken Mehmet Ali Güldağ, “Bu ürünlerin mevcut durumda GTİP numaraları belli değil. Yapacağımız çalışma ile bu ağaç türlerinin ihracatının önünü açıp bir GTİP numarası belirleyip getirebilmemiz halinde bu ürünlerin Türkiye’deki tek ithalatçısı bölgemiz olur. Uygun şartları sağlayabilmemiz halinde limanımıza bağlı lojistik gücümüzü de kullanarak oldukça uygun fiyatlarla hammadde temin edip tüm Türkiye’ye bu ürünü satabiliriz. Bu sayede Mersin’i kereste hammaddesinin merkezi haline getirebiliriz” diye konuştu. Saptadıkları yeni ağaç türlerinin Latince karşılıkları ve Türkiye’deki karşılıklarını bulmak adına çalışacaklarını bildiren Güldağ, “Böyle bir çalışmayı bireysel ithalatçıların yürütebilmesi mümkün değil. Bu noktada Oda’nın desteği çok önemli. Hep birlikte bölgemizi kerestecilikte güçlendirebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Kereste ithalatında ithalat yapılan bölgenin tarihi geçmişinin büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Güldağ, “Bu nedenle araştırmalarımızı çok yönlü sürdürüyoruz. Örneğin geçmişinde savaş olan bir bölgeden ithalat yaptığımız zaman ürünlerin içinden şarapnel parçaları çıkabiliyor ve kullandığımız makinelerin tamamen bozulmasına yol açabiliyor” diye konuştu.

“Farklı enlem ve boylamları araştırıyoruz”

Ülkedeki hammadde sıkıntısı nedeniyle Türkiye’nin yakın çevresindeki ormanlara yöneldiklerini ancak bu ormanların da tükenmeye başladığını dile getiren Mehmet Ali Güldağ, şu bilgileri verdi:

Mevcut durumdaki işletmelerimizin ürün sertifikalarının altyapısı içinde bulunduğumuz enlem ve boylamda yetişen ağaçlar üzerine kurulu. Bu nedenle bölgemizde yetişen kerestelerin kullanımı önem taşıyor. Ancak yakın coğrafyadaki hammaddede sıkıntı yaşanması nedeniyle farklı enlem ve boylamlardan alım yapılması zorunlu hale geldi. Bir yandan uygun fiyat araştırmamız devam ederken diğer yandan da mevcut sertifikalarımızla uyum gösterebilecek yeni ürünlerin araştırmasını sürdürüyoruz.

Hammadde fiyatlarını artıran bir diğer unsur olarak iklim şartlarını gösteren Güldağ, sert kışların da fiyat artışında etkili olduğunu belirtti. Soğuk iklim bölgelerinden ağaç ithal ederken çeşitli sorunlar yaşandığına değinen Güldağ, örneğin yoğun ihracat gerçekleştirilen Rusya gibi çok sert kış koşulları yaşanan bölgelerde kış aylarında ağaçların uyku döneminde yapılan kesimlerde ağaçların bünyelerindeki öz suyu atamadığını, bu nedenle kurtlanma, böceklenmeye yatkın olduklarını ve kimyasal reaksiyon maliyetlerinin çok arttığını söyledi. Güldağ, bu nedenle öncelikli çalışmalarının hammadde fiyatlarını düşürüp rekabetçi yapıyı güçlendirme yönünde olacağını dile getirdi.

“Sektörel sanayi sitesine ihtiyacımız var”

Üzerinde duracakları bir diğer konunun sektörel sanayi siteleri olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Güldağ şöyle konuştu:

Sektörümüz bölgemizde faaliyetini dağınık olarak sürdürüyor. Farklı yerleşim alanlarının yanı sıra sokak, mahalle, sanayi bölgesi ve OSB gibi ayrı yapıların içinde üretim yapmaya çalışıyor. Gerek Mersin Ticaret ve Sanayi Odası gerekse Marangozlar Odası’na kayıtlı toplamda bin 500’e yakın sektör temsilcisi bulunmakta. Yeni teknolojilerle müteahhitlerin de yüzde 80’inin mobilyalarını kendi apartmanlarının altında yaptığı düşünülürse bu sayı 3 bine yaklaşıyor. Kent nüfusunun 1 milyon 200 bin dolayında olduğunu düşünürsek her 400 kişiden birisinin bu sektörde vergi levhası sahibi olduğu, her bir sektör temsilcisinin yanında en az 5 kişi çalıştığı düşünülürse her 80 kişiden birisinin bu sektörle teması bulunduğu söylenebilir. Ankara’da 1960’lı yallarda Ankara Belediyesi tarafından bu potansiyel görülerek çok daha az sayıda sektör temsilcisi bulunmasına rağmen Siteler adı altında mobilyacılar sitesi kuruldu ve bugün Türkiye’de marka haline geldi. Sanırım bu veriler Mersin’in de bu alanda bir branş sitesine ivedilikle ihtiyaç duyduğunu gözler önüne sermektedir. Komite olarak üzerinde duracağımız en önemli ikinci konu budur. Sektörel sanayi sitesi kurulabilmesi adına lobi çalışmalarına ağırlık vermek.”

“Montanlı işlerde birlik olabiliyoruz”

Sektör çalışanlarını da değerlendiren Mehmet Ali Güldağ, sektörün kapasitesinin çok yüksek olduğunu belirterek, en sevindirici özellik olarak ise büyük kapasiteli işler geldiğinde tüm sektör temsilcilerinin birleşip birlikte hareket edebilmesini gösterdi. Bu özellik nedeniyle kapasitenin mevcudun çok üzerine çıkabildiğini kaydeden Güldağ, sektör temsilcilerinin yeniliğe, teknolojiye de büyük ilgi duyduğunu, bu nedenle bir sanayi sitesi kurulması halinde iyi bir sinerji yakalanıp gerek yatırımların bu birliktelikle çok daha fazla artabileceğini gerekse daha büyük çaplı işlere imza atılabileceğini belirtti. En büyük hayalinin ortak girişim işletmeleri oluşturabilmek olduğuna değinen Güldağ, “Dünyada bunun çok güzel uygulamaları var. Neden biz de Mersin’de gerçekleştiremeyelim. Sektörümüz böylesi bir uygulamaya oldukça yatkın” ifadelerini kullandı.

Yeni iş alımları için birebir temas kurulmasının büyük önem taşıdığını da vurgulayan Güldağ, sektör temsilcileriyle birlikte katılabildikleri kadar çok sayıda fuara katılmak istediklerini de anlattı. Ancak önceliklerinin sektörün en büyük fuarları arasında yer alan Amerika’daki Illinois Fuarı’na katılım olduğunu belirten Güldağ, “Çalışmalarda fiziki gözlem, yerinde temas çok önemli. Telefonla, fotoğraflarla ya da sosyal medya üzerinden kurulan iletişim yanıltıcı olabiliyor” değerlendirmesini yaptı. Bu noktada kerestenin yerine geçebilecek yenilikçi malzemeler aradıklarını da anlatan Güldağ, bu konuya yönelik fuarları araştırdıklarını da sözlerine ekledi.
 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER