MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

İsviçre’nin yatırım ve ticaret olanakları tanıtıldı 25.06.2019 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) kentin dış ticaretini güçlendirme, yeni pazarlar ve olanaklar hakkında üyeleri bilgilendirme yönündeki çalışmaları devam ediyor.


İsviçre’nin yatırım ve ticaret olanakları tanıtıldı

Bu kapsamda 31 No’lu İşletme Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi koordinasyonunda  İsviçre Ülke Tanıtım Toplantısı düzenlendi. MTSO Üyeleri, İsviçre’nin yatırım olanakları ve ticari avantajları konusunda bilgilendirildi. Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş, Oda olarak dış ticareti artırmaya yönelik etkinlikleri önemsediklerine dikkat çekti. Şehrin kalkınması için ihracatın, dış ticaretin gelişmesinin gerekliliğine değinen Taş, “2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için de bu tür organizasyonlar önemli” dedi.

Ardından Türkiye ile İsviçre ticareti hakkında kısaca bilgi veren Taş, “İsviçre ile ortak yatırımlar, teknoloji transferleri yapılabiliriz. Ticaret ve yatırımlarımızın gelişmesi adına bu buluşmanın bir ilk adım olmasını temenni ediyorum” dedi.

Timur: “Avrupa da yatırım için İsviçre’yi tercih ediyor”

Türkiye ile İsviçre arası işbirliği ve yatırım danışmanlığı şirketi TİM Swiss GmbH Firma Kurucu Ortağı İlknur Timur ise Mersin ile 31 No’lu İşletme Destek Faaliyetleri üzerinden iletişim kurduklarını belirtip ardından İsviçre’deki yatırım olanaklarını anlattı. ‘Neden İsviçre?’ sorusuna yanıt veren Timur şunları söyledi: “İsviçre, Türkiye’nin yatırım için tercih ettiği Avrupa ülkelerini dahi kendisine çeken bir ülke. Avrupa firmalarının İsviçre’yi yatırım yeri olarak tercih etmesini sağlayan faktörler arasında ülkenin ar-ge ve inovasyon merkezlerinin kapasitesi, dünyanın en iyi şehirsel altyapısına sahip ülkelerinden biri olması, Avrupa ülkeleri ile yakın ticari bağları, dünyanın önde gelen finans merkezlerinin lokomotifi olması, kalifiye işgücü sayılabilir.

“Serbest ticaretin engelsiz ülkesi”

İsviçre’deki yatırım avantajlarına da değinen Timur, ülkenin güçlü ekonomisi, düşük işsizlik oranı ve istikrarlı yapısını anlattı. Bu özellikleriyle İsviçre’nin AB ülkelerine oranla başarılı bir performans sergilediğini kaydeden Timur, “Dünyanın en rekabet edebilir ülkeleri listesinde 144 ülke arasında ilk sırada yer alıyor. Avrupa’nın satın alma gücü en yüksek pazarı. Girişimciliğe ve yenilikçiliğe prim tanıyan, serbest ticaretin engelsiz ülkesi olarak tanımlanıyor” dedi. Cazip vergi rakamları, Türk firmalarının çifte verilendirmeden muaf olmaları, güçlü ekonomisi ve farklı finans enstrümanlarına sahip olmasını da yatırımda önemli avantajlar arasında gösteren Timur, güçlü ar-ge ve inovasyon altyapısının da önemine değindi. 

“Üretim yelpazesi çok geniş”

Ülkenin 25 farklı sektöre yönelik üretimiyle Avrupa’nın en geniş faaliyet alanına sahip ülkesi olduğuna dikkat çeken İlknur Timur, “Lojistik avantajlarına kadar birçok artısı ile gelişmeyi, ilerlemeyi ve dünyaya açılmayı hedefleyen KOBİ’leri bekliyorlar” dedi. Ülkede yüksek donanımlı ve deneyimli işgücü ile dünya çapında tanınmış özel tasarım ürünler üretildiğini kaydeden Timur, sanayi ürünleri üretiminde önde gelen ürün gruplarını ise, “Özellikle tekstil ürünleri, tekstil makineleri, ölçüm aletleri ve saatler, başta aşılar olmak üzere tıbbi ürünler. İnşaat sektörüne yönelik ürün grupları da büyük talep görüyor” diye açıkladı. Türk şirketlerinin İsviçre’deki şirketlerle ortaklık kurarak ürünlerini ‘Swiss Made’ güvencesi ile dünya pazarlarına gönderebileceğine de değinen Timur, bunun için ürünün yüzde 60’ını İsviçre’de üretme şartı arandığını bildirdi. İsviçre’de şirket kuran bir kişinin vize ve oturma izni alabildiğini de anlatan Timur, yatırımcıları AB ile uyumlu çalışan bu ülkeye davet etti. 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER