MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Alkış, sigorta acentelerinin sektörden beklentilerini anlattı 16.05.2019 tarihinde yayınlandı

Mevzuatlar hazırlanırken sahada daha fazla görev alan kişilerin görüşüne başvurulması gerektiğine inanıyoruz. Bu sağlanırsa sorunlar da daha gerçekçi belirlenip daha somut çözümler üretilebilir.


Alkış, sigorta acentelerinin sektörden beklentilerini anlattı

MTSO 30 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdulcelil Alkış, son dönemlerde yapılan uygulamalarla sigorta acentelerinin ekonomik anlamda adeta boğulmaya başladığını söyledi. Ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Alkış, sektörde halen sağlam bir sigortacılık mevzuatı bulunmaması nedeniyle keyfi uygulamaların yapılabildiğini bunun da sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 30 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdulcelil Alkış, sektöre ilişkin değerlendirmeler yaparak ardından da komite çalışmaları hakkında bilgi verdi. İlk olarak sigorta şirketlerinin son dönemlerde acenteleri zorlayan kararları hakkında bilgi veren Alkış, bu uygulamalar nedeniyle özellikle son iki yıldır ekonomik olarak ciddi anlamda zorlandıklarını anlattı. En büyük sorun olarak acente komisyon paylarındaki düşüşü gösteren Alkış şunları söyledi: “Son zamanlarda acente komisyonları ciddi anlamda düşürüldü. Bize yaptıkları açıklamalara göre şirketler son 2 yıl içinde özellikle teknik kardan zarar ediyorlar. Teknik kârın açığını kapatmak için de anladığımız kadarıyla tümüyle maddi kâra yönelmiş durumdalar. Gelirimizin 2017’den bu yana yaklaşık yüzde 50 azaldığını söyleyebilirim. Bu şartlara uyum sağlayıp direnebilen acente sayısı her geçen gün azalıyor.”

“Vadeler kısaltıldı”

Maddi kârların ikinci olarak acente ve müşteri özelindeki vade sürelerini azaltarak telafi edilmeye çalışıldığını anlatan Abdulcelil Alkış, geçmiş yıllarda acentelerin şirketlere borcunu birkaç ay vadeli ödeyebildiğini ancak bugün çoğu şirketin bu kapıyı da kapatıp uzatmayı kabul etmediğini söyledi. Böyle olunca ellerinin daha da sıkıştığını belirten Alkış, acentelerin maddi olarak ciddi bir darboğaza girmeye başladığına dikkat çekti. Sigorta şirketleri kaynaklı yaşadıkları bir diğer sıkıntı olarak acentelerin ekarte edilerek şirket pazarlama personelinin doğrudan sahaya sürülmesini gösteren Alkış, “Şirket personeli yanı sıra banka elemanlarının da poliçe satışlarında son dönemlerdeki agresif çıkışları acenteleri ciddi ölçüde zorluyor” değerlendirmesini yaptı. Bunun yerine şirketler tarafından acentelerin eğitimine ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan Alkış, sigorta şirketlerinin eğitim vermeden temsilci atamaması gerektiğini söyledi. 

“Doğru acente tercih edilmeli”

Yaşanan tüm sıkıntıların çözümü için müşterilerin doğru acentelerle çalışmayı tercih etmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Abdülcelil Alkış, şöyle konuştu: “Mevcut durumda halen sigorta sektöründe ayakları yere basan sağlam bir mevzuat yok. TOBB’un uyguladığı cezai müeyyideler yetersiz. Tüm bu boşluklar nedeniyle keyfi uygulamalar yapılabiliyor. Bu durumda kimi zaman mağdur olan müşteriler oluyor. Sektöre olan güvenin devamı açısından güvenilir acentelerle poliçelere imza atılması önemli. Güvenilir acenteler yaşanan her sorunda müşterisinin yanında yer alıp konunun takipçisi olacaktır.” 

“Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nu bekliyoruz”

Aynı zamanda son zamanlarda Hükümet nezdinde Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu oluşturulmasının gündemde olduğunu kaydeden Abdulcelil Alkış, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun benzer bir yapısının sigorta sektöründe gerçekleştirileceğini söyledi. Bunun yapılması halinde de sektöre bir düzen geleceğini düşündüklerini ifade eden Alkış, bu konunun henüz görüşme aşamasında olduğunu, vakit kaybedilmeden tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Türkiye’de sigorta sektörünün cirosunun yüzde 70’ten fazlasının acenteler üzerinden toplandığını hatırlatan Alkış, yüzde 30’luk gelirin bankalar, brokerlar ya da şirketlerin direk satışı üzerinden toplandığını anlattı. Ancak sigorta mevzuatları oluşturulurken acentelerin yüzde 10-20 söz sahibi olabildiğini kaydeden Alkış, “Mevzuatlar hazırlanırken sahada daha fazla görev alan kişilerin görüşüne başvurulması gerektiğine inanıyoruz. Bu sağlanırsa sorunlar da daha gerçekçi belirlenip daha somut çözümler üretilebilir” değerlendirmesini yaptı. 

“Acentelerin de dijitalleşmesi şart”

Bir diğer sorunu dijitalleşme noktasında yaşadıklarına değinen Albulcelil Alkış, mevcut durumda teknolojik altyapısı olan sigorta şirketlerinin internet üzerinden poliçe satışı gerçekleştirdiğini ancak bu altyapıyı acentelere açmamalarının sıkıntısını yaşadıklarını anlattı. Sigorta acentelerinin dijitalleşme adına gerekli teknolojik altyapıyı kurabilecek maddi imkana sahip olmadığını vurgulayan Alkış, “Dijitalleşme sürecine şirketlerin acenteleri de dahil etmesi gerekiyor. Aksi halde bizim dışımızda yeni bir kanal yaratılıyor ve sıkıntılarımız da artıyor” ifadelerini kullandı. 

“Alacak ve kefalet sigortaları desteklenmeli”

Ülkenin zorlu bir ekonomik süreçten geçtiğini hatırlatan Abdulcelil Alkış, bu dönemde şirketlerin alacaklarının öneminin arttığını anlattı. En güvenilir yöntemin alacak ve kefalet sigortaları olduğuna değinen Alkış, sektörlerin rahatlatılması adına bu sigorta türlerinin desteklenmesi gerektiğine inandığını söyledi.  Yaşanan tüm bu sıkıntıların sektör temsilcilerinin birlikte hareket etmesiyle daha rahat çözümlenebileceğini vurgulayan Alkış, “Acenteler olarak hepimizin ortak noktası işimiz. Bu bağlamda başka hiçbir konunun gündeme gelmemesi gerekiyor. Demokratik olmalıyız. Birbirimizi destekleyip birlikte hareket etmeliyiz. Birbirimizi eleştirmek yerine yapılan güzel işleri destekleyip sorunlar karşısında kenetlenmeliyiz. Topyekûn, koordineli mücadele ile sonuca ulaşabiliriz” diye konuştu.

“Emlakçılarla ortak çalışma yürütüyoruz”

Ardından Komite çalışmaları hakkında bilgi veren Abdulcelil Alkış, MTSO 39 No’lu Emlak Müşavirlik Hizmetleri Meslek Komitesi ile ortak çalışma yürüttüklerini anlattı. Emlak sektöründe faaliyet gösteren bazı firmaların zaman zaman sigorta poliçesi de kestiğini bildiren Alkış, bu durumdan her iki sektörün de rahatsızlık duyduğunu anlatarak konunun çözümü için bir araya gelip iki komite ortak toplantı düzenlediklerini söyledi. İkinci olarak bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini dile getiren Alkış, son olarak Hasar Süreç Yönetimi konusundaki son gelişmelerle ilgili üyelerin bilgilendirildiğini anlattı. Son dönemlerde yaklaşan Sigorta Haftası’na yoğunlaştıklarına da değinen Alkış, hafta dolayısıyla bir iftar programı düzenlemeyi düşündüklerini ve bu gecede meslekte 25 yılını dolduran kişilere plaket takdim edeceklerini anlattı.
 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER